Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София
Той отговаря на въпроса на Христина Петкова
Нормалната разлика при измерване на кръвното (артериалното) налягане на двете ръце е до 10 мм живак.
Понякога е възможно при неправилно измерване тази разлика да бъде по-голяма. Например, ако пациентът е заел различна позиция при измерването на лявата и дясната ръка или е в стрес и неспокойно състояние, стойностите на кръвното налягане се променят за няколко секунди и по няколко пъти. Тогава се препоръчва измерването да се повтаря в няколко последователни дни и според правилата. Когато се установи, че налягането е действително различно на двете ръце над допустимите граници, трябва да се обърнете за лекарска помощ (семеен лекар, кардиолог, съдов хирург и др.).
Различни научни изследвания показват, че около 10-20% от възрастните пациенти имат разлика в артериалното налягане на двете ръце повече от 10 мм живак. От тях около 63% имат сърдечносъдови заболявания.
Тези факти показват, че при хора с установена разлика в налягането трябва да се изясни причината за тази аномалия. Например пациенти с коарктация (стеснение) на аортата могат дълго време да нямат оплаквания освен разликата в налягането. Такава може да бъде картината и при болни със стеснение на подключичната или други артерии на ръката, докато при други болни разликата в кръвното на двете ръце се установява при изключително драматични и опасни състояния , като разслояване (дисекация) на аортата,тромби и емболи в други кръвоносни съдове или при притискането им външно от тумори или други деформиращи образувания и процеси.
За установяване на причините за тези състояния най-точната диагностика е ангиографията.
За предпочитане е тя да се прави по-безопасно на специален компютърен томограф, като не се изключва възможността това да се прави и по инвазивен път. Преценява се от лекуващия лекар. В помощ на диагностиката се използват ехокардиография и съдов доплер.
Лечението на изброените заболявания обикновено води до заличаване на голямата разлика на кръвното налягане в двете ръце и се определя от специалистите според неговата специфика и във всеки конкретен случай. Например при коарктацията на аортата може да се използва разширяване със стент, но може и да се оперира, а при други може да се използват само лекарства. Може да се използват и комбинирани хирургично-инвазивни и лекарствени методи с много добри резултати.
Коментари