На въпрос на Нели Кирилова, 50 г., Бургас отговаря д-р Петър Петров, от 7 г. работи по проблемите на съня, специализант по кардиология във ВМА-София.

Честото събуждане през нощта, сутрешната разбитост и отрицателното въздействие върху целия организъм (включително отслабване на имунитета) са чести прояви на нарушен и некачествен сън.

За съжаление, тези симптоми не са специфични - различни по своя характер заболявания могат да стоят в основата на тези оплаквания.

Може би най-честите от тях са обструктивната сънна апнея, безсънието и синдромът на неспокойните крака, които са все по-масови проблеми напоследък.

Обструктивната сънна апнея е заболяване, което се характеризира с повтарящи се паузи в дишането по време на сън.

В края на всяка дихателна пауза настъпва краткотрайно и в повечето случаи неосъзнато събуждане. Това нарушава структурата и нормалното протичане на съня.

Други чести (но не абсолютно задължителни) прояви на това заболяване са силното хъркане, нощното уриниране, обилното потене по време на сън, сутрешното главоболие и изразената дневна сънливост.

Оставена без никаква терапия обаче, сънната апнея води до артериална хипертония, повишена честота на сърдечносъдови и мозъчни инциденти, сърдечни аритмии, захарен диабет, катастрофи на пътя поради заспиване и други инциденти в бита и на работното място.

Безсънието също е разпространен проблем, при който е налице трудно заспиване, продължителни периоди на будност след първоначалното заспиване или твърде ранно събуждане.

Може да е както самостоятелен симптом, така и проява на друго заболяване.

За справяне с безсънието е много важно спазването на правилата за хигиена на съня.

При по-тежки случаи много ефективна е когнитивно-поведенческата терапия.

Сънотворните лекарства трябва по възможност да се избягват и да се прилагат, когато останалите средства не помагат.

Синдромът на неспокойните крака е често и все още малко известно заболяване.

При него се наблюдава чувство на напрежение в краката предимно вечер, периодични движения на крайниците по време на сън и чести краткотрайни или по-продължителни събуждания, които нарушават нормалното протичане на съня.

Препоръчително е читателката да се консултаира лично със специалист по съня, който да уточни причината за нейните оплаквания и въз основа на това да предпише правилната терапия.