Акад. Петя Василева, ръководител на Специализираната очна болница за активно лечение “Акад. Пашев", отговаря на въпроса на Лидия Иванова:

Астигматизмът е вродена аномалия на рефракцията на окото, при която светлинните лъчи не се фокусират точно върху ретината. Може да се прояви самостоятелно - прост астигматизъм, или да е комбиниран с късогледство или далекогледство - сложен астигматизъм. Дължи се на особености във формата и пречупването на роговицата и лещата. При по-слаби степени може да се постигне нормално зрение в резултат на нагаждане на окото с помощта на вътреочните мускули. Това постоянно усилие обаче води до оплаквания от зрителна умора и временно замъгляване на образа, както и до развитие на хронични възпалителни процеси (конюнктивит, блефарит, ечемици). Когато астигматизмът е комбиниран с късогледство, зрението надалече е затруднено в различна степен в зависимост от диоптрите на късогледството. При далекоглед астигматизъм пациентите може да имат добро зрение, но получават бързо зрителна умора, особено при продължително гледане наблизо. При някои форми на астигматизъм пациентите накланят главата си, за да постигнат по-ясно зрение.

Астигматизмът най-често се предава по наследство: от родители или по-далечни родственици. В периода на растеж на организма е възможно известно увеличаване на тази рефракционна аномалия, особено когато астигматизмът е свързан с късогледство. След завършване на растежа астигматизмът не се променя с времето. Основното лечение е изписване на корекционни очила, т. нар. цилиндрични лещи за постоянно носене. За точното измерване на диоптрите се прилага разширение на зеницата с капки - циклоплегия (при 8-годишно дете - в продължение на няколко дни), след което се извършва изследване с авторефрактометър (компютърно) и с помощта на пробни стъкла. Очилата трябва да се носят постоянно както за подобряване на зрението - получаване на ясен образ върху ретината, така и за предотвратяване на редица болестни прояви, последица от зрителното напрежение (като главоболие, бърза зрителна умора, зачервяване и дразнене на очите, поява на възпаления и други усложнения). Това е важно особено в детската възраст, за да се постигне оптимално развитие на зрението.

При по-големи разлики в диоптрите на двете очи може да се получи отслабване на зрението на окото с по-висок диоптър ("мързеливо око" - амблиопия). Засегнатото око не се включва пълноценно в зрителния процес, поради което развитието на функцията му изостава. При правилно и навременно лечение с точна корекция и упражнения зрението на засегнатото око може да се подобри и дори да достигне до нормата. В такива случаи за стимулиране на зрението се прилага методът със закриване на по-добре виждащото око - оклузия, за различни срокове (под контрол на офталмолог). Често диагнозата се поставя късно, тъй като на външен вид очите изглеждат здрави и децата не разбират, че не виждат еднакво с двете очи. Ранното лечение дава по-добри резултати. Такива специални зритрелни упражнения са необходими само при деца с намалено зрение на едното или двете очи, поради късно откриване на рефракционната аномалия (включително астигматизма). 8-годишното момиченце, с помощта на изписаните й очила за астигматизъм има нормално зрение и на двете очи, тя не се нуждае от специални очни упражнения.

Необходимо е един път годишно да се извършва изследване за евентуална промяна в рефракцията от офталмолог с допълнителна квалификация в областта на детското зрение. Единственото лечение при установен астигматизъм за постигане на нормално зрение и очно здраве е редовното носене на предписаните очила.