“На някои прегледи наистина кабинетът ми заприличва на сцена на шоу или дискотека. Следвам максимата: “Ако след срещата с лекар пациентът не се почувства по-добре, то той не е никакъв медик. Е, разбира се, задължително трябва да излезе от амбулаторията с диагноза. Болестта е не само физиология на състоянието на организма, но и психическо състояние, от което той трябва да бъде изваден.”
Това е философията на уролога д-р Али ел Кадри от Хасково, а много от пациентите му ходят при него не само заради професионализма му, а и заради качествата му на шегаджия. Затова го и номинират за инициативата на в. “24 часа” за лекарите, на които вярваме.
Събличай се, влизай в банята, пусни горещ душ и ме чакай, аз тръгвам - това може би звучи като еротична оферта. Всъщност обаче е шеговит първи съвет на доктора към пациентка с бъбречна криза да започва веднага с подходящата терапия преди прегледа вкъщи.
“В моето семейство имаше народни лечители. И досега понякога се случва да използвам в практиката си похвати от източната медицина. Знам рецепти на мехлеми, основата на която са непознати в България билки. С векове те са доказали своята приложимост в арабската народна медицина при кожни болести, възпаления и абсцеси. Не ги прилагам в служебната си практика, но се случва да ги препоръчвам на приятели", уточнява д-р Кадри. Роденият на 1 септември 1949 г. в Напек, Сирия, арабин първо решил да учи за доктор в Испания. “Мой съгражданин, студент в София, обаче ме разубеди. Разказа ми: Знаеш ли какъв купон е в България. Има всичко - общежитие, стол, забавления...”, спомня си Кадри.
По време на 6-годишния курс в Медицинския университет в Пловдив Али срещнал и голямата любов - бъдещата стоматоложка Евгения Жекова. "След като завършихме, от 1986 до 1991-а се опитвахме да живеем в Сирия, но тя не можа да се аклиматизира.
В планинския район на арабската държава и зимите били по-люти, и летата - по-жежки въпреки разликата в географската ширина. Заради Жени се прибрахме в България с щерката Лора, която вече започна да расте", признава "мъжкият доктор". Заради спецификата на специалността му съотношението при пациентите мъже спрямо жените е към 70 на 30 процента. Преди няколко години му се стоварва уникален медицински случай. “Дойдоха при мен възрастни съпрузи, той бе на 70 години. Бабата му ме дръпна дискретно настрани и занарежда: Такова, не може ли нещо успокоително да му дадете, да си сяда на задника вече.
Откакто сме женени, не е пропускал нощ. А пък вече съм на възраст, ще ме умори с този секс. Е, измислих някакъв пенкилер ( лекарство за всякаква болка - б. а.)", спомня си Кадри.
“Мъжете приемат много по-болезнено от жените раздялата с потентността. Климактериумът на силния пол е по-тежък от този на слабия. Сигурно и заради датиращия от най-ранна древност фалически култ. За щастие съвременната фармацевтика вече успешно се справя с този проблем и помага на немалка част от загубилите способности”, обобщава Кадри.
“Все по-често и в практиките на колеги християни идват с желанието да се обрежат. На отстраняването на кожата на препуциума вече не се гледа единствено и само като на религиозен ритуал, въпреки че източницитена манипулацията са на такава основа. Знаете обаче, че вярванията съдържат в себе си и практики, които са доказали своята рационалност като хигиеничност и здравословен начин на живот - както постите например. Медицински е доказано, че наричаният от мюсюлманите “сюнет” предпазва от рак на пениса, обяснява специалистът.
Няма да забрави операция от времето, в което е практикант в пловдивската бъбречна клиника. “Отворихме Смилия, пациентка с особени аномалии на бъбреците и на кръвоносната система. Внезапно тя започна да кърви силно от цялата област, появи се реална опасност за живота й. Спасена бе с намесата на ръководещия екипа, тогавашния шеф на отделението на университетската болница доц. Атанас Мурджев”, спомня си докторът.
Въпреки че в момента няма лекар в България, който да не е яростен критик на здравната реформа, д-р Кадри предпочита да изтъква добрите неща. Поздравява въведените от тази година задължителни профилактични прегледи за рак на простатата за мъже над 50 години в рамките на безплатния годишен прием при джипи: "Убеден съм, че много случаи в ранен стадий ще бъдат открити, а при тази диагноза навременното лечение е много важно за крайния успех.”
Коренно според него трябвало да се промени и нагласата за донорство. "Трябва да сме подготвени да даряваме, да преодолеем психологическия фактор. Ние обаче сме малка страна. Според мен трябва да бъде изградена донорска мрежа със съседните ни балкански държави, така много повече болни биха имали шанс за спасение и нов живот", призовава урологът.
Коментари