Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло
Той отговаря на въпроса на Виктория Иванова
Носните кръвоизливи са чест симптом при различни заболявания. Понякога са незначителни, а в други случаи - драматични. По обща статистика местните фактори в носната кухина, общите заболявания и неизяснените причини за кръвоизливи са почти равни. Най-често неизяснените се считат, че са свързани с дегенеративни промени в носните кръвоносни съдове.
От местните фактори най-често срещани са травмите в областта на носа и лицето. Кръвоизливи от носа има и при тумори в кухините му, атрофични процеси в лигавицата и други причини. В 90-95% кървенето е от предните отдели на носната преграда, където се образува сплетения от малки кръвоносни съдове от 4 лицеви артерии. Лигавицата върху тях е много тънка, плътно сраснала с хрущяла и при кръвонапълване не може достатъчно да се разшири, съдовете се пукат и кървят. Тази област е известна като място на Киселбах и се намира навътре в носната кухина на долно-предната част на преградата на около 1,5 см дълбочина.
От общите заболявания най-чести причини за кръвоизливите са въсокото кръвно налягане, атеросклерозата, нарушеното кръвосъсирване на кръвта, злокачествени заболявания на кръвната система, анемии, чернодробна,сърдечна или бъбречна недостатъчност и др. От инфекциозните заболявания най-честа причина са грипните вируси, тъй като избирателно увреждат кръвоносни съдове.
При децата често се възпаляват предните отдели на носа вследствие на замърсяване, натрупват се кори и при отстраняването им се получава кървене. То обикновено е слабо и малко тревожи родителите.
При възрастните в около 5-10% се получават тежки кръвоизливи от задните части на носа вследствие на атеросклеротични промени в артериите на тези области.
Човек има определено количество кръв (около 5 литра) и не може да си позволи да я губи. Затова трябва да се знае от коя носна кухина започва кървенето. То много рядко започва едновременно от двете и спирането на кървенето в тази, в която е започнало, е много важен момент. Второто правило е голямата възможност кървящият пункт да е мястото на Киселбах. Тогава натъпкваме памук в носната кухина с мехлем или вазелин на около 2-2,5 см дълбочина и притискаме с пръст ноздрата. По-късно я пристягаме с лейкопласт за няколко часа. Целта е тампонът да смачка и тромбозира отворения кръвоносен съд. Позицията на тялото е много важна. Болният трябва да е седнал или полуседнал в леглото, за да не натича кръв в гърлото с последващи напъни за повръщане и увеличаване на кървенето. При всички случаи се препоръчва консултация със специалист.
Коментари