Доц. Атанас Мангъров, специалист по детски и инфекциозни болести, шеф на детското отделение и реанимация в Инфекциозна болница - София.
Той отговаря на въпроса на Милена Стоилова.
Към средата на първата седмица след раждането при голяма част от новородените от двата пола се наблюдава увеличение на млечните жлези, които могат да достигнат до големина на малък орех. При опипване гърдите са твърди, със зърниста консистенция, леко болезнени. Кожата над тях е непроменена, с нормална температура. При натиск може да се отдели жълтеникав секрет.
Явлението е физиологично и се обяснява с преминаване на естрогенни и хипофизарни хормони от кръвта на майката в плода. През вътреутробния живот действието им се неутрализира от плацентарните хормони. След отлепването на плацентата ефектът на последните отпада и преминалите у новороденото естрогени и пролактин започват да активират млечните жлези, докато в крайна сметка се елиминират и действието им се изчерпи.
Успоредно често се наблюдават и симптоми от страна на гениталиите - отделяне на бистър слузест, в редки случаи и кръвенист секрет от вулвата (псевдоменструация) при момиченцата или временно увеличение на тестисите при момченцата. Състоянието е известно като полова криза. Преминава спонтанно, в повечето случаи до края на първия месец. Лечение не е необходимо. Уголемените гърди не бива да се масират или изстискват поради опасност от инфектиране.
Коментари