Проф. д-р Искрен Коцев е специалист по вътрешни болести, гастроентерология и диететика. Учил е в София, Варна, Цюрих, Шафхаузен, Ню Йорк, Хамбург и Безансон (Франция). От 1995 г. е ръководител на Клиниката по гастроентерология, хепатология и хранене към Катедрата по вътрешни болести на Медицинския университет - гр. Варна, в УМБАЛ "Св. Марина".

- Проф. Коцев, кои са най-големите опасности за черния дроб?

- През последните 10 г. черният дроб е подложен на непрекъсната агресия, а болестите му нямат симптоматика. Атакуван е от различни хранителни продукти, алкохол, вируси, бактерии и медикаменти. Влияят му автоимунни процеси в организма, както и промишлени замърсители. Черният дроб е централният метаболитен орган. Всичко, което минава през него, оказва влияние - дори бързото отслабване или напълняване. Симптомите се появяват, когато е тежко и изцяло увреден или усложнението е настъпило за кратко време.

- Кои храни са вредни за него?

- Най-вече тези от типа бърза закуска, които съдържат голямо количество мазнини и захари, пърженото. Забързаното всекидневие, фактът, че не отделяме време за закуска и обяд, небалансираното дневно и седмично меню също увреждат черния дроб. Вреди също замърсяването на храните. Пестициди, консерванти, оцветители, подсладители и овкусители - всички те са ксенобиотици и минават през черния дроб. Затова болести като неалкохолния стеатопатит, който не беше известен в миналото, сега се срещат често и хора, които не употребяват алкохол, имат черен дроб като на пияч.

- Защо се получава така?

- Основният фактор е метаболитният синдром във връзка с начина на хранене. Повишават се мастите в кръвта, настъпва затлъстяване, развива се диабет втори тип, повишава се кръвното. В основата на този синдром е инсулиновата резистентност. Част от проявите на метаболитния синдром са и неалкохолните мастни чернодробни увреждания. Има много прост начин за проверка на риска от метаболитен синдром: ако талията на жената е над 88 см, а на мъжа - над 102 см, има риск за развитие на този синдром.

- Кои са най-сериозните чернодробни заболявания у нас?

- Алкохолните чернодробни увреждания - хроничният алкохолен хепатит, острият алкохолен хепатит и чернодробната цироза. В България при 25% от болните цирозата се причинява от хепатит В, при 25% - от хепатит С, 25% от алкохол и 25% от автоимунни и други процеси. Това се наблюдава в нашата клиника. Направихме проучване, което показа, че острият алкохолен хепатит се подмладява.

Имахме преди година пациент - 18-годишно момче. Беше с декомпенсирана чернодробна цироза, бъбречна недостатъчност, изискваща хемодиализа, заради голям прием на алкохол. Ние сме на едно от първите места по употреба на алкохол. Ако съберем официално произвеждания и недекларирания алкохол, ставаме лидери. Има безконтролна реклама. Младите хора смятат алкохола за безобиден.

В другите страни алкохолният проблем е осъзнат и се води политика срещу него. У нас се смята за нормално да се изпият 100 мл алкохол. В чужбина концентратите се сервират по 20 или 25 мл. За мен е тревожно, че младите пият все повече.

- Има ли безопасна доза алкохол?

- Не. Доза, коятоможе да се толерира от организма, е една алкохолна единица дневно за жена и две - за мъж. Една алкохолна единица съдържа 10 грама абсолютен спирт - например 25 мл концентрат или 100 мл вино, или 250 мл бира.

Това е приемливото за човешкия организъм. Сами можете да сравните каква е употребата в България. Увреждането не е само за черния дроб, а за хранопровода, стомаха, панкреаса. Да не говорим, че алкохолът е рисков фактор за редица онкологични заболявания - рак на хранопровода, на стомаха, на дебелото черво.

- Разпространени ли са хепатит В и С у нас?

- Инфектираните с хепатит В бяха голям дял от българското население, но с въведената от 20 г. програма за ваксинация има тенденция към намаляване. Процентът на заразените с хепатит В намаля от 7 на 5. Надяваме се, че с продължаването на ваксинацията този дял ще намалее и ще стигнем нивото на северноевропейските страни - под 1,5%.

- Как се чувства заразеният?

- В началото няма оплаквания. Усещанията се появяват в напреднала фаза. Това може да продължи десетки години. Затова медиците съветват: моля, изследвайте се един път годишно, без да имате оплаквания. Правят се няколко проби и изследвания, които не отнемат много време, за да се уловят в ранен стадий тези тежки чернодробни болести. Те може да бъдат изцяло излекувани.

- Как става заразяването с хепатит В и С?

- Хепатит В се предава по полов път най-вече когато не се ползват предпазни средства. Заразата прониква и при манипулации, които нарушават целостта на кожата и лигавицата, като татуировки, пиърсинг, при работа с нестерилни медицински или зъболекарски инструменти, както е най-често при хепатит С.

И двата вируса - на хепатит В и С, са канцерогенни.

Пациентът не знае, че е инфектиран, преминава през различни стадии на инфекция, понякога остър хепатит, хроничен хепатит, може да достигне до цироза или карцином. Към 80% от нашите пациенти, употребяващи интравенозни наркотици, са заразени с хепатит С. Макар и рядко, имаме случаи на заразяване в болница. Затова използваните консумативи във всяка болница трябва да бъдат не индивидуални, а еднократен набор за лечение.

Във Франция заради профилактика на прионовата болест (спонгиформена енцефалопатия - "луда крава") са въведени дори еднократни ендоскопски щипци, въпреки че са скъпи. Щом искаме съвременна инвазивна медицина, трябва да заделим достатъчно средства, за да я обезопасим. Притисната от безпаричието, дадена болница у нас би могла да стане генератор на повишен риск за заразяване с хепатит С. Това става ясно след време.

- Лекуват ли се ефективно хепатитите у нас?

- В последните 20 г. се постигнаха големи успехи в лечението на хепатит В и С. Четири големи клиники в България участваха в разработване на нов медикамент, който лекува хепатит В, и го лансираха първи в света. Той и досега е най-добрият от пероралните средства. За хепатит С извървяхме през последните 20 г. дълъг път, но от тази година предлагаме почти пълно излекуване. Вирусът е коварен, защото е променлив и избягва имунния контрол на организма.

Успешното преборване на вируса преди 20 г. ставаше само при 10-15% от лекуваните, след това успеваемостта стигна до 50%. Сега след провеждане на комбинирана тройна терапия можем да ликвидираме вируса до 80%. От това лято са разрешени за употреба два нови медикамента за лечение на хепатитния вирус С - протеазни инхибитори, с чиято помощ се приближаваме до идеала за пълно лечение на всички болни.

Колагенът е важен за кожата, но и за ставите, костите, очите

За много хора колагенът е познат като съставка на козметичните кремове, но всъщност той е важен за много процеси в организма - например за поддържането на съединителната тъкан, ставния хрущял, сухожилията и костите, стените на кръвоносните съдове, бялата част на окото и др., съобщиха от фирма “Вита голд”. Той е един от най-често срещаните белтъци в човешкото тяло. Съставлява 25-30% от всички протеини. В състава му влизат важни аминокиселини, необходими за изграждане на различните типове специфични за човешкото тяло колагени. Има голямо значение и за вида на кожата, косата и ноктите. При пушачите например никотинът стимулира разграждането на колагеновите и еластичните влакна, което води до преждевременна поява на бръчки, пише немското сп. "Аптекарски преглед". Кожата се отпуска и става вяла. Затова при тях е особено важно да приемат хранителни добавки с подходящите витамини, минерали и други съставки.

След определена възраст естествените процеси на възпроизводство на колаген в организма се нарушават и забавят. Тогава стареенето става видимо, кожата губи своя свеж тургур. Многобройни проучвания показват, че допълнителният прием на хидролизиран колаген подобрява структурата на тъканите и забавя отпускането й. Помага и при проблемна кожа, прави я гладка и еластична, но също така придава блясък и здравина на косата. Колагенът е важен и за скелетната мускулатура. Благодарение на него възстановяването след тежки контузии като разкъсани тъкани, изгаряния, счупване на кост, изкълчване или охлузване става много по-бързо. Хранителните добавки, които се предлагат на пазара, съдържат хидролизиран колаген, за който се твърди, че се усвоява добре от организма. Понякога е в комбинация с магнезий, калций и витамини.