Проф. Милена Пенева, ръководител катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина

Отговаря на въпроса на Мария Костова

Родината на подправката канела е Шри Ланка. Получава се от кората на канелено дърво, която се остъргва, навива се на тръбичка и се изсушава. Притежава специфичен аромат, широко използван в хранителната индустрия, козметиката, както и в лекарствени средства в медицината. Миризмата й се дължи на активно вещество - канелен алдехид.

За канелата има информация още в Библията, а Херодот описва притча за "канелената птица". Тя живеела в Арабия, но летяла до далечна незнайна страна, за да събира специални пръчки за гнездото си - пръчки от канела. Хората толкова харесвали тези пръчки, че след като птицата привършвала гнездото си, й давали големи парчета месо. Птицата ги отнасяла в гнездото, то не издържало на тежестта и падало, а хората ползвали канелата. Според Плиний Старши канелената птица била измислена, за да покачва цената на канелата. Пак той твърди, че 350 г канела били равни на 5 кг сребро.

Освен като аромат в сладкарството и кулинарията за канелата са известни доста свойства, използвани в медицината. Тя намалява холестерола и кръвната захар, регулира диабета от втори тип, има противосъсирващо, противовирусно и противогъбично, противораково действие, помага за артритни болки, миризмата му подсилва паметта, действа срещу някои микроорганизми.

Използва се в медицината и денталната медицина, като влиза в лекарствени средства. Източник е на магнезий, фибри, желязо и калций. Използва се в зъбни пасти, дъвки, води за уста.

Самостоятелното използване на пръчици от канела не е рутинна съвременна мярка за поддържане на орална хигиена и за премахване на неприятния мирис.

Макар че притежават противовирусни, антибактериални и противогъбични свойства, търкане на зъбите с натурални канелени пръчици не се препоръчва.

За тази цел има специални лекарствени средства с участието и на канела. Използването на тези пръчици само за подобряване на дъха е неоправдано, тъй като действието от аромата на канелата е временно. Не трябва да се забравя за съществуването на широко разпространен мит, според който пастите за зъби, водите за уста или дъвките премахват лошия дъх от устата. Те не го правят. Тяхната функция е друга - да почистват зъбите и езика, да въздействат на микроорганизмите, които изграждат плаков биофилм по зъбите и произвеждат в него киселини, увреждащи емайла, и токсини, поразяващи венците. Премахването на лошия дъх с тези средства е временно. За съществуването му има причини, които трябва да се открият и премахнат. Трябва да се стимулират слюноотделянето и самопочистването, защото достатъчното количество слюнка е това, което реално помага за правилното функциониране на устата и в това число за премахването на лошия дъх. Причините за него може да бъдат от възпаления на горните дихателни пътища, стомашно-чревния тракт и още доста болести. Ето защо всеки аромат, колкото и мощен и приятен да е, не може да се бори и премахне за дълго лошия дъх от устата. Освен това трябва да се има предвид, че канеленият алдехид, осигуряващ аромата му, е общ и локален алерген. Доказани са както бързи реакции на свръхчувствителност, така и реакции на свръхчувствителност от забавен тип.

Има много случаи на хронични улцерации (разязвявания) по устната лигавица, езика и устните, описан като причинена от хронична употреба на канела реакция, подобна на картината на тежкото заболяване мултиформена еритема. Описани са случаи на плазмоклетъчен гингивит, атипични гингивостоматити от често използване на дъвки с канела.

Има много случаи на контактни дерматити, описан е случай на булозен дерматит след втриване на канела в рана. Канелата е и един от етиологичните фактори за друго тежко заболяване - орофациалната грануломатоза, изразяваща се в едем (оток) на устни и език. Описани са и контактни стоматити от зъбни пасти, дъвки и храни, съдържащи канела.

Ето защо, ако съществува проблем с дъха, най-правилното поведение е намиране и отстраняване на причините. Както и правилното почистване на зъбите и езика - основните места за задръжка на микроорганизми, чието действие е и една от главните причини за лошия дъх. И накрая: не трябва да се забравя, че тези 30 до 45 секунди, които отделяме за почистване на зъбите си, не са достатъчни. Необходими са 3 минути два пъти на ден, което значително ще подобри устното ни здраве и истински ще освежи дъха.