- Д-р Начева, човешките папиломни вируси причиняват рака на маточната шийка. Пази ли презервативът от заразяване с тях?
- Ракът на маточната шийка се причинява от някои типове на често срещан вирус, наречен човешки папиломен вирус (HPV). Чрез сексуален контакт обикновено се предават около 30-40 HPV видове. Повечето от тях са нискорискови и не причиняват рак на маточната шийка.
Човешкият папиломен вирус се предава при полов контакт или при контакт кожа-кожа в гениталната област. Презервативът не предпазва напълно от заразяване с човешкия папиломен вирус, тъй като вирусът не се намира само в мъжката уретра или във влагалищната лигавица, а и по кожата около гениталиите на двата пола. Всяка сексуално активна жена е изложена на риск. Всеки следващ партньор повишава риска от заразяване с НРV с 15%, т.е. при двама партньори той е 30 %, при 7 и повече партньори - 100%.
- Заразна ли е целувката?
- Обмяната на слюнка и контактът между лигавиците на устната кухина принципно може да доведе до заразяване, но по този механизъм се пренасят други вирусни типове и това няма отношение към рака на маточната шийка.
- Колко време след инфектирането може да се развие заболяване?
- След попадането на човешкия папиломен вирус (HPV) в епителната клетка в 90% от случаите с намесата на имунната система настъпва процес на самоочистване от вируса. В някои случаи обаче влияние оказват и други фактори - пушене, безразборни връзки, често боледуване от полово предавани инфекции, наследственост, вирусът се задържа в клетката, като започват процеси на обмяна на информация между ДНК на вируса и ДНК на клетката.
Когато човешкият папиломен вирус се задържи в клетката 6 или повече месеца, говорим за персистираща (упорита) HPV инфекция. Ако процесите се задълбочат, в рамките от 18 месеца до 3 г. може да се развие предраково състояние на епитела, покриващ маточната шийка, а от 6 до 15 г. да се развие истински (инвазивен) рак.
- Кои са най-опасните разновидности на човешкия папиломен вирус?
- Приблизително 70% от рака на маточната шийка се причиняват от тип 16 и 18 на HPV и в този смисъл те са най-опасните. Останалите високорискови онкогенни типове са: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66.
- Ваксината от кои пази?
- Предпазването от рак на маточната шийка не се свежда единствено до ваксинация. На първо място е наличието на национална програма за превенция на рака. Такава в България не съществува. А тя би могла да въведе организиран популационен скрининг, или опортюнистичен скрининг (на рискови групи) с обхващане на населението над 50%, както и включване на HPV ваксина в задължителния имунизационен календар. Подчертавам, че ваксинирането е елемент от битката с цервикалния рак. В държавите с налична такава програма кривата на заболеваемостта от рак на маточната шийка стръмно спада след момента на въвеждането й. На световния пазар съществуват само две ваксини. Това са високотехнологични продукти, които не съдържат генетичен материал на вируса на HPV. Необходимо е да се знае, че в молекулата им се съдържат вирусоподобни частици (антигени) и помощни вещества (адюванти), които не заразяват организма. Ролята им се състои в недопускане на истинския вирус до прицелните клетки, в случая клетките на епитела на маточната шийка. Между двете ваксини съществуват известни различия. Но основното им предназначение - предпазване от силно онкогенните типове 16 и 18, е факт.
- Известен ли е случай - у нас или по света, на заразяване въпреки направената ваксина?
- Ваксината предпазва само от двата високорискови типа 16 и 18. Това налага дори ваксинираните жени да посещават периодично гинеколог.
- По какъв начин цервикалният рак убива?
- Причината за смърт най-често е уросепсисът, причинен от притискане на уретерите от раковите тъкани. Притискането води до застой на урината, "раздуване" на бъбрека, инфекция (уросепсис) и смърт.
- Какви са шансовете за лечение и излекуване при предракови, ранни стадии и напреднали.
- Ако може да се каже нещо позитивно за този вид рак, то е, че причинителят вече е известен. Процесите са сравнително бавни - до развитието на рак съществува интервал от 6 до 15 г. Диагностиката се улеснява и от факта, че ракът засяга достъпни за преглед и лечение структури, каквато е шийката на матката. Това прави ранната диагноза напълно възможна. По този начин при заболяване, установено в ранен стадий, шансът за лечение е голям. Това не може да се каже за напредналите стадии на цервикалния карцином, независимо, че прогнозата от лечението отново зависи от конкретния стадий.
- Колко често да ходят жените за цитонамазка?
- При нормален резултат от предшестваща цитонамазка интервалът може да е през 3 г.
- Какви оперативни техники се прилагат най-често?
- Предраковите изменения на маточната шийка не налагат бързи действия от страна на лекуващия гинеколог, защото с времето голяма част от тях претърпяват спонтанно обратно развитие.
Конизацията пък представлява изрязване на част от маточната шийка с предракови изменения. Това не е операция, която се прави при истински тумор. Когато засегнатият участък е отстранен до здрава тъкан, това е лечебна интервенция. Когато при хистологичното изследване на отстранения конус се установи агресивен рак, процедурата има диагностично значение и се пристъпва към по-голяма операция. От отстраняване на матката и яйчниците до най-тежката операция, състояща се от отстраняване на матката, яйчниците, тъканите около матката, част от влагалището, лимфни възли. Съществува и операция, при която се отстранява засегнатата от рак маточна шийка и тъканите около нея, като между матката и влагалището се свързват директно. Това дава известен шанс на жената да има деца в бъдеще.
За да се съхранят яйчниците по време на лъчетерапия, правим т. нар. транспозиция (преместването им извън зоната на облъчване), както и пластична интервенция върху влагалището, която цели възстановяване на нормалните му размери и функция.
Доц. Никола Василев, началник на клиниката по гинекология на ВМА: Йога и билки не могат да преборят рака
Проблемът при рака на маточната шийка в България е, че много от случаите сеоткриват твърде късно - в последните два стадия - 3-и или 4-и, обясни доц. Никола Василев, национален консултант по акушерство и гинекология и създател на клиниката по онкогинекология във ВМА.
Често това били жени, които казвали: Занимавах се с йога и дълго време мислех, че това ще ми помогне. Пробвали освен това различни билки, но междувременно туморът ставал невъзможен за отстраняване, разказа доц. Василев.
В клиниката на ВМА идват всякакви заплетени случаи. Наскоро имали пациентка с напреднал рак на яйчника и сърдечен порок едновременно. “Оперирахме заедно с проф. Генчо Начев - първо аз тазовите органи, а след това той сърцето. Попитах го защо той първи не коригира порока, а аз после на спокойствие да си работя. Проф. Начев обаче ми отговори, че трябва да изолират сърцето, за да работят по него. Тогава кръвта минава през машина извънтелесно с по-високо налягане от обикновеното. Това високо налягане можело да увлече ракови клетки, ако туморът е още вътре. Има много по-голяма опасност за метастази. Затова първо трябва да се махне туморът, а след това да се мине към сърцето.”
Понякога стават грешки и при цитонамазките, които са първият сигнал, ако нещо не е наред. Те обикновено били човешки - при вземането на материала, при обработката му в лабораторията или в разчитането. „Един от начините да се избегнат подобни грешки е течно базираната цитология, която вече се въвежда и у нас. Клетките се вземат по подобен начин както за намазката, но не се намазват, а се разтварят в течност в стъкленичка. Тя се поставя в апарат, където светлината минава през нея. Отзад датчик отчита какво „вижда". Тук отпада възможността за грешка при обработката", описа метода доц. Василев.
Коментари