Отговор на въпроса на Антония Берова
Циститът представлява възпаление на пикочния мехур. Той се предизвиква от бактерии, които могат да достигнат до пикочния мехур по различни начини.
Най-общо циститите могат да се разделят на остри и хронични. Това обуславя и различния подход при лечението им.
При острите цистити е правилно да се използва антибактериална терапия (антибиотик или химиотерапевтик). Лечението трябва да бъде съобразено с вида на причинителя и съответната чувствителност към антибиотик. Необходимо е да се направи микробиологично изследване на урина и тестване на чувствителността на изолираните бактерии към антибиотици. При наличието на тежки оплаквания (често уриниране, придружено с болка и парене) е препоръчително към терапията да се включат и други лекарства - нестероидни противовъзпалителни препарати, спазмолитици, болкоуспокояващи.
Прилагането на затоплящи процедури помага. Важно е хората, страдащи от цистит, да се обличат и обуват с топли и сухи дрехи и обувки.
Хроничните цистити са тези, които се повтарят през различен период от време. След съответното лечение възпалителният процес затихва, но след време се повтаря отново. При тяхното лечение освен гореизброените лекарства трябва да се включат и други.
Необходимо е да се изясни дали няма заболяване, създаващо условия за възникване на цистит (стеснение на уретрата, увеличение на простатната жлеза, сексуално предавани болести на уретрата при мъжете и на влагалището при жените и други).
Освен противовъзпалителното лечение трябва да се приемат лекарства, стимулиращи имунната система. Както и витамини и микроелементи.
И най важното: не се лекувайте сами, като разчитате на информация от приятели, съседи. Търсете помощта на компетентни лекари!
Коментари