Акад. Петя Василева, ръководител на Специализирана очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”, отговаря на въпроса на Гергана Стоянова
Дегенерацията на макулата е най-честата причина за намаление на зрението и нелечима слепота и инвалидност сред възрастното население в развитите страни. Заболяването се проявява при хора над 50-55-годишна възраст. Първите признаци са смущение в централното зрение - затруднение при четене и гледане на телевизия, изкривяване на образите, тъмно петно пред погледа. Постепенно зрението намалява по-значително и се загубва възможността за четене. Пациентите обаче могат да се движат самостоятелно, тъй като периферното им зрение е запазено.
Причините на заболяването не са напълно изяснени. Самото му название - възрастова макулна дегенерация, показва ролята на преждевременното остаряване на ретината. Установено е, че патологичният процес се развива в централния участък на ретината - макулата, където има най-голямо зрително натоварване, най-интензивна обмяна на зрителните пигменти и енергийни изисквания за зрителния процес. Рискови фактори за това нарушение в метаболизма са: тютюнопушенето, повишеното излагане на ултравиолетови лъчения, съдовите увреждания на организма, смущения в липидната обмяна, други системни интоксикации.
Съществуват две форми на макулна дегенерация: атрофична - суха и ексудативна - с развитие на новообразувани съдове и патологична мембрана в макулата. При влажната форма бе постигнат успех в лечението за подобряване на зрението чрез инжектиране в окото на медикаменти за потискане на съдообразуването: спиране появата на нови патологични съдове и регресия на съществуващата съдова мембрана. Лечението има по-добър резултат в ранен стадий. За съжаление при сухата форма увреждането на зрението се дължи на атрофичен процес, за който все още няма лечение.
Има ранни признаци на заболяването - поява на т. нар. друзи, които могат да се установят при специализиран очен преглед. В този стадий може да се постигне забавяне на развитието му чрез приемане на специфични комбинации от минерали и витамини, ограничаване на зрителното натоварване, носене на слънчеви очила навън. От извънредно голямо значение е спирането на тютюнопушенето, контролът на повишеното кръвно налягане и прилагането на диета с ограничаване на животинските мазнини (ако се установят нарушения в липидния профил и нивото на холестерина), както и богата на плодове и зеленчуци с наситени ярки цветове (боровинки, къпини, портокали, домати, червени чушки, моркови, броколи; за предпочитане е вместо месни продукти да се консумира риба поне два пъти седмично). За развитието на макулната дегенерация оказва влияние на следствената обремененост
При наличие на заболяването при кръвен роднина може да се предотврати развитието му чрез редовни прегледи при офталмолог и стриктно спазване на препоръчаните предпазни мерки, диета и зрителен режим. Може също да проследявате състоянието на централното си зрение с помощта на т.нар. мрежа Амслер.
При сухатаформа не се прилага хирургическо лечение. Извършването на операция за катаракта, когато помътняването на лещата е повече в централните участъци, може да допринесе за подобряване на зрението, но само при по-ранен стадий и ограничени зони на атрофия.
Поведението - диета, режим, лекарства или хирургия, е в зависимост от формата и стадия на заболяването. Препоръчвам ви консултация с очен специалист с допълнителна квалификация в заболявания на ретината.
Коментари