Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло, отговаря на въпроса на Милена Костова

Стените на носната кухина имат много богата капилярна мрежа. При вирусни, бактериални, алергични и други увреждания покривната лигавица се подува и носът се запушва. Тогава идват на помощ капките за нос. Те са няколко вида и не могат да се прилагат безразборно, т. е. естеството на запушване изисква своето локално лекарство. Тук е мястото да споменем, че фармацевтичните фирми освен носни капки създадоха множество спрейове, което е несравнимо предимство. Като се капят капки в носа, те могат да преминат направо в гърлото и да предизвикат сухота без отпушване, докато мъглата от частици при спрея достига до всички гънки на носната кухина и отпушва носа.

При обикновените вирусни хреми, при острите алергични ринити най-добре отпушват носа капки или спрейове, които съдържат веществата ксилометазолин или оксиметазолин. Тези съставки имат мощен съдосвиващ ефект и отпушват носа за период от 10-12 часа. Споменатите продукти са основна химическа съставка, а търговските наименования са различни и у нас по аптеките могат да се намерят над 10 вида такива капки или спрейове. Те действат на симпатичния отдел на вегетативната нервна система и по този начин свиват капилярите и отпушват носа. Но този отдел присъства във всички вътрешни органи и системи. Затова такива капки не бива да се прилагат при хора с повишено вътреочно налягане, повишено артериално налягане, сърдечна недостатъчност, аритмии и др. или, ако се използват, трябва предварителна консултация със съответен специалист. Не се прилагат при бременни и кърмачки, а при деца под 6 години се използват само подходящи за възрастта форми. Тези капки, респективно спрейове, след 5-дневно прилагане могат да причинят сърцебиене, сънливост, главоболие. С други думи, капките с най-мощен отпушващ ефект обикновено се използват до 5 дни (на някои опаковки пише до 3, а на други до 7 дни).

При една част от болните след отпушване настъпва вторично кръвонапълване и носът отново се запушва. Поставянето на капки в по-продължителен период причинява привикване към тях и развитие на медикаментозна хипертрофична хрема, при която носът остава трайно запушен. Създава се затворен кръг и се стига до хирургично лечение.

Друга група капки са подходящи при алергични хреми. Те имат по-щадящ ефект върху носната лигавица, но и отпушването е по-слабо. Обикновено са комбинация между съдосвиващи и противоалергични препарати и могат да се прилагат по-дълго време - 10-15 дни. Тези продукти не бива да се бъркат с чисто противоалергичните препарати, които под форма на спрей или капки се използват около месец.

През последното десетилетие у нас масово се използват спрейове или капки, които съдържат натриев хлорид (готварска сол). Има много сполучливи комбинации между сол и сода бикарбонат. Тези спрейове могат да се използват, докато има нужда от тях. Не дават привикване, прочистват носната кухина от секрети и отчасти отпушват носа. Подходящи са за бременни, кърмачки, хипертоници, хора с аритмии, сърдечни увреждания и т.н.

При кърмачета и малки деца (1-3 години) не са подходящи носни капки в маслен разтвор, както и капки за възрастни. Спрейове (ако не са с регулирана струя за деца) може от въздушното налягане да вкарат през носа и носоглътката инфектиран материал в трахеята и бронхите. А капки от маслен разтвор - да предизвикат спазъм на ларинкса и задушаване. Затова при тези деца носът се промива с физиологичен серум и се прилагат капки и спрейове, произведени за тази възраст.

Накрая да споменем за т.нар. приготвени в аптеката носни капки по рецепта на лекар. Те са особено неподходящи в ранната детска възраст. Най-често съдържат вещества, които едно с друго дават реакция. Родителите трябва да знаят, че клетките на носната лигавица имат реснички, които изтласкват слузта от носа към носоглътката и носната кухина се самоочиства. Като се накапе мътилката от такива капки в носа, ресничките блокират и секретът не се придвижва към гърлото. Изключение прави разтворът от коларгол, но при наличието на готови препарати все по-малко се използва, а и където капне, остава трайно петно. На деца до 3 години следва да се избягват и капки, съдържащи ментол, защото може да се получи спазъм на гръкляна и задушаване (рефлекс на Кречмер-Холмбрен). В заключение трябва да се знае, че носнаталигавица има голяма повърхност, върху която лекарствата могат да дадат редица нежелани ефекти, ако не се познава действието им.