Ин витро клиники често прескачат далеч по-евтиното лечение на мъжкото безплодие и съветват двойките с репродуктивни проблеми директно да минават към скъпите процедури за изкуствено оплождане, твърди д-р Александър Заимов, един от малкото лекари специалисти по мъжко полово здраве у нас. Работи в Александровска болница, където наскоро бе разкрит андрологичен кабинет. Там ще съветват мъжете при безплодие, нарушена ерекция, тумори на тестисите, различни възпалителни процеси и други проблеми, свързани с мъжката полова система.
Поне 200 000 са бездетните семейства у нас, а в половината от случаите репродуктивните проблеми са свързани с мъжа.
"Ако се установи проблем при мъжа, той не се изпраща на андролог, а направо му се предлага процедура за изкуствено оплождане. В по-големите клиники за ин витро имат уролози, които консултират. Но е добре да има и незаинтеровани, външини специалисти, които да дават мнение дали този мъж подлежи на лечение”, коментира д-р Заимов.
През последните години държавата дава все повече пари за ин витро. Една двойка може да получи общо до 15 000 лв. за три опита. Част от парите отиват за хормонално стимулиране на жената, но останалите остават в клиниките. Това е печеливша дейност, смята д-р Заимов. Според него лечението на мъжа с медикаменти излизало далеч по-евтино. Невинаги е възможно да се постигне пълен успех, но консултацията с андролог била първата необходима стъпка, ако проблемът е при мъжа. Само една клиника за ин витро има андролог, не ми е известно другите какви специалисти ползват, казва д-р Заимов.
Най-важното изследване е спермограмата - качествена и количествена оценка на сперматозоидите. Гледа се колко са общо на брой, колко от тях се движат добре, колко от тях имат нормална форма и отклонение. Обикновено тези, които не се движат добре, са и с отклонение в структурата. Проверява се броят на левкоцитите в спермата - те подсказват дали има възпалителен процес. Изследват се и други нейни параметри - киселинност, цвят, обемът и вискозитетът на еякулата и др. Цялата тази информация се анализира и се вижда къде има нарушения в оплодителните способности.
“Не че пациентите изобщо не се лекуват, но ако терапията е назначена от уролог, може да не е съвсем адекватна”, коментира още специалистът. Той се натъквал на пациенти, при които медикаментите не били добре подбрани. Това понякога водело до обратния резултат и асистираната репродукция оставала единствената възможност. Това е една от причините държавният фонд за ин витро да въведе допълнително изискване от август. За да се одобри молбата на дадена двойка, трябва мнение от андролог или уролог.
Другият проблем при мъжете е, че имат задръжки да споделят с лекари за проблемите си. Някои слагали знак за равенство между нарушена оплодителна способност и еректилна дисфункция.
“Заинатяват се, не искат да се изследват и лекуват”, описва реакциите им андрологът.
Най-често срещаните причини за мъжкото безплодие са разширена вена на тестисите (варикоцеле), кисти, хормонални нарушения или прекарани възпалителни процеси. Ако те запушат пътищата, по които минават сперматозоидите, може да се стигне до пълно безплодие.
Процесът понякога е обратим, друг път - не. Ако тестисите не са слезли в скротума в ранна детска възраст - до 3-ата година, а остават в коремната кухина, настъпват промени в спермогенезата, които могат да бъдат необратими. Това се нарича крипторхизъм - задържане на тестисите. Те работят добре при температура 35,5 градуса, а в тялото тя е 36,5. Дори само единият тестис да е задържан, може да влияе лошо и върху другия.
Същото е и при варикоцелето (разширена вена). Най-често се наблюдава вляво, но може да увреди и сперматогенезата на десния тестис. Не всеки мъж с варикоцеле обаче има нарушена сперматогенеза.
Коментари