Д-р София Ангелова, главен асистент в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести “Св. София”.
Отговаря на въпроса на Яна Стоянова.
С настъпването на есента и рязкото захлаждане се създават условия за развитие на вирусни инфекции на дихателните пътища, защото ниските температури намаляват реактивоспособността на човешкия организъм, но повишават агресивността на вирусите.
Повечето от вирусите (те са над 200 най-различни вида: риновирус, аденовируси, грипни, парагрипни, респираторно-синцитиални, коксаки, парамиксовируси и др.), които причиняват инфекциите на дихателните пътища, се развиват добре при ниски температури, а от друга страна, сухият и студен въздух води до изсъхване на лигавицата на носната кухина и я прави податлива на вирусни инфекции.
Хората, подложени често на стресови ситуации и склонните към алергии, са с по-висок риск да заболеят от вирози, защото стресът потиска имунитета, а вирусите изпълняват ролята и на алергени.
Обикновено 2-3 дни след като вирусът е попаднал в организма, се развиват първите симптоми: хрема, кихане, сълзене на очите. Приемът на противоалергичен медикамент, който потиска ефекта на хистамина, основната субстанция, образувана от организма при алергична реакция в този начален период, помага да намалеят гореописаните симптоми.
В зависимост от вида на вируса може да се появят кашлица, главоболие, гърлобол, болки по мускулите и ставите и общо неразположение.
При тези случаи се препоръчват противокашлични средства за суха кашлица или при сгъстяване на секретите - секретолитични средства.
Важно е да се знае, че в първите дни от лечението може да се получи засилване на кашлицата поради дразнене на рецепторите от втечнените секрети. В този случай кашлицата се явява като начин за очистване на дихателните пътища от отделените от възпалената лигавица секрети.
Ако в този период се пият лекарства, които потискат центъра на кашлицата, вероятността да се получи задух е много голяма поради задържанена секрета и запушване на бронхите. Затова изключително важно е да не се провежда самолечение, въпреки че понякога то може да бъде сполучливо. Важно е лекар да прецени какви медикаменти са необходими.
Коментари