Д-р Асен Драмов, главен асистент към сектор “Ангиология” в Клиниката по съдова хирургия и ингеология в Националната кардиологична болница.

Отговаря на въпроса на Елена Тодорова.

Oтокът на долните крайници подобно на болката е универсален отговор на организма към различни дразнители и болестни състояния. Ще се опитам по-надолу да изредя някои от тях.

Отокът може да е симптом на заболяване на вените. При запушване на дълбоките вени на краката (флеботромбоза) отокът е едностранен, напрегнат, съпроводен с посиняване на крайника. При разширени вени и увреждане на клапите на дълбоките вени отокът е по-мек и по-изразен в края на деня.

Друго заболяване с оток на краката е лимфният застой (лимфедем), като при него се обхваща и стъпалото.

При инфекция на кожата и меките тъкани (нагнояване, еризипел или червен вятър) също се появява оток, който е съчетан с болка, зачервяване и повишена температура.

Оток може да сепояви и при заболяване на ставите, дископатия. При запушване на артериите отокът на стъпалото се появява при принудително спускане на стъпалото надолу с цел да се използва и най-малкият приток на кръв към обезкръвеното стъпало.

Отокът на крайниците може да е израз на сърдечна недостатъчност, бъбречни заболявания или алергия.

Понякога причината за оток около глезените е твърде банална, например продължително обездвижване, статично натоварване на краката (изправено положение или седеж), високи външни температури обикновено през лятото.

При всички случаи на отоци по краката трябва да се потърси помощ от общопрактикуващия лекар, като се потърси причината за отоците. Тогава лесно се прилага и съответното лечение.