Доц. д-р Юлия Петрова, Клиника по нервни болести, УМБАЛ "Александровска", отговаря на въпроса на Станислав Даскалов
Мозъчният инсулт е част от група заболявания, наречени мозъчносъдова болест, които възникват в резултат на нарушение на артериалното или венозното мозъчно кръвообращение. При болни, преживели исхемичен мозъчен инсулт, е необходимо да се провежда вторична профилактика чрез редовен прием на антиагреганти (най-често аспирин и други такива медикаменти), разбира се ако болният няма противопоказания.
Важно значение има редовният контрол на рисковите фактори, довели до това заболяване: кръвно налягане, холестерол, триглицериди, нивото на кръвната захар (особено при болни със захарна болест), сърдечносъдови заболявания, затлъстяване (изразено в коремната област), тютюнопушене, употребата на голямо количество алкохол, заседнал начин на живот, стрес. Хранителният режим трябва да включва много пресни зеленчуци, плодове, зърнени храни. Месото трябва да е предимно риба и нетлъсто пиле.
Не трябва да се забравят течностите. Те трябва да са достатъчно и приети равномерно през целия ден. Лош хранителен навик в нашата страна е приемът на голямо количество сол с храната. Категорично солта трябва да се намали, а в някои случаи напълно да се изключи.
Важен момент във всекидневието е двигателната активност. Ако пациентът е с изявени двигателни нарушения, е необходима по-дългосрочна рехабилитация. Но дори и при незначителни нарушения на движенията е необходимо в дозирана степен двигателна активност. Би било по-добре това да е сред природата и с продължителност, която постоянно да се увеличава. В зависимост от състоянието след прекарания инсулт е полезно четенето на глас на откъси от книги, гледане на филми, разговори.
Отношението на близките в този период е много важно. То трябва да бъде разбиращо, топло и те да се включват в цялостната терапия с контрол на приеманите медикаменти и различните видове рехабилитация.
Прекараният мозъчен инсулт е наистина тежко заболяване, но пациентът не е обречен и при добра медикаментозна и физикална терапия заедно с близките си може да възвърне своето предболестно състояние.
Коментари