Доц. д-р Боряна Делийска, дмн, национален консултант по нефрология, началник на Клиниката по нефрология в болница “Царица Иоанна - ИСУЛ”, отговаря на въпроса на Александра Христова

Здравите бъбреци представляват органи, на които една от основните функции е да поддържат оптималното водно и електролитно равновесие на организма. Те са “филтър”, чрез който се изхвърлят излишните количества вода и електролити. Всекидневно през тях се филтрират около 200 литра кръв, от която след преработването се отделя т.нар. крайна урина в обем около 1-2 литра за 24 часа. Това става на 6-7 уринирания през денонощието.

Честотата на уринирането и обемът на урината се увеличават при много физиологични състояния като прием на по-голямо количество течности, включително чай, кафе, бира, алкохол, мляко, плодове, зеленчуци, при напреднала бременност. То може да е по-често и при лечение с отводняващи медикаменти, някои антихипертензивни лекарства, при заболявания като захарен или безвкусен диабет, бъбречни заболявания като интерстициален нефрит, бъбречна недостатъчност и др. При възпаление на пикочния мехур, при доброкачествено увеличение на простатната жлеза и др. честотата на уринирането е по-голяма, но се отделят малки порции урина. Появата на често нощно уриниране, т.нар. никтурия, може да е израз на хронично бъбречно страдание.

При висока температура, диарии, повръщане, в горещо време уринирането намалява като обем и честота, като при тежко обезводняване може да се достигне до пълна липса на урина за известен период.

При промяна в обема, честотата и вида на отделената урина е необходимо да се потърси квалифицирана нефрологична помощ, за да се прецени дали става дума за физиологична промяна, или това е свързано с патологичен процес на бъбреците.