Докъм 7-ата година децата са много уязвими за вирусни инфекции, защото имунната им система е неукрепнала, разказва доц. Маруся Лилова, началник на детската клиника в болница "Токуда". След като тръгнат на детска градина, малките започват да боледуват много често. Тяхната имунна система се среща за първи път с повечето патогенни причинители.

Това безпокои много родителите, затова аз ги съветвам малките да остават по възможност у дома до 3-годишна възраст. "Имунитетът зависи до голяма степен от правилното отглеждане на едно дете. Битовите условия трябва да са достатъчно хигиенични, храненето да е балансирано. Това са добре известни неща, но са толкова важни, че отново ги припомням", изтъква доц. Лилова. Правилното хранене означава на масата да присъстват много плодове и зеленчуци, да има месо и разнообразни продукти.

Подготовката за зимата пък започва още през лятото, когато детето се закалява. Педиатърката съветва родителите да не навличат малките с прекалено много дрехи, защото прегряването не помага. Децата имат същите усещания за температура като възрастните. Помещенията, в които се отглеждат, трябва да се проветряват често, особено през зимата. Много важно, за да се ограничи заболеваемостта, е детето да се задържи у дома още при първите прояви на инфекциите. Тази мярка е по-добра и за самото него, но за съжаление невинаги е възможно да се случи.

Родителите винаги търсят на първо място природни продукти, с които да се овладее ситуацията, но понякога се подценява бързият развой на инфекцията и се закъснява с диагнозата и лечението, споделя доц. Лилова. При нас идват деца, които са били по 8-10 дни с висока температура и със сериозни възпаления. Препоръчвам на родителите да бъдат много разумни и да не лекуват сами малкото, казва доц. Лилова.

Има препарати, които могат да подсилят имунитета, но те не отменят консултацията с лекар, изтъква педиатърката. За невръстните пациенти са подходящи препарати на растителна основа. Те могат например да стимулират производството на клетки от имунната система - белите кръвни телца и други. Сиропът “Имуномикс”, който се появи отскоро на пазара, съдържа ехинацея, прополис и мед, затова има много добър ефект върху детския организъм по мои лични впечатления, казва доц. Лилова. Тъй като не оставя следа в имунната памет, трябва да се прилага в три последователни курса от по 20 дни с пауза от 10 дни между тях. Препоръчвам го, защото е 100% натурален продукт, в който няма ГМО и е продукт на био земеделие. Сиропът може да се дава и като профилактика, и за подпомагане на лечението при вече настъпила вирусна инфекция. Може да се дава паралелно и с антибиотици, и с противогрипна ваксина. Имуностимулантът не може да предотврати всяка настинка, но подпомага организма да се справи по-леко с инфекцията, подчерта специалистката.

Децата трябва да се следят от лекар дори ако родителите вземат превантивни мерки. Понякога тежки заболявания като пневмония, плеврит или близка дихателна недостатъчност започват с невинни симптоми, изтъква доц. Лилова. При децата усложненията се развивали изключително динамично.

Доц. Лилова
Доц. Лилова