Отговор на въпроса на Лора Асенова
Зъбният камък е минерализирана бактериална плака, която образува твърдо отлагане по повърхността на естествените зъби. Той може обаче да се отлага и върху коронки и мостове.
Принципно не би трябвало да съществува при деца и при временни зъби, но при занемаряване на устната хигиена може да се наблюдава във всяка възраст и в двете съзъбия.
Зъбният камък играе много важна роля в прогресията на пародонталните заболявания. По грапавата повърхност на подвенечния зъбен камък се задържат микроорганизмите, причиняващи тези заболявания. Разположени в близост до венците, те поддържат там хронично възпаление.
Ето защо отстраняването на зъбния камък е изключително важно и е началната стъпка за поддържане на устна хигиена, от която зависи здравето както на зъбите, така и на венците и целия зъбодържащ апарат.
Отстраняването на зъбния камък преди време ставаше ръчно, но в момента съществуват елегантни начини за това. Използват се ултразвукови апарати, при които с фин накрайник и под водна струя се премахват всички твърди и меки отлагания по зъбните повърхности. Още по-нови са лазерните апарати, с които също може да се отстранява зъбният камък.
Най-честите места за отлагането на зъбен камък са вътрешните повърхности на долните предни зъби и външните повърхности на горните дъвкателни зъби. Ако зъбният камък е бил в голямо количество, при премахването му се освобождават естествените разстояния между зъбите. Това са триъгълни пространства с основата към венеца и с връх към режещия ръб на зъбите.
Веднага след почистването тези разстояния може да се възприемат от езика като много големи.
Само за един или два дни усещането намалява и езикът свиква с новата ситуация.
Самото почистване с ултразвуковите апарати не може да увеличи съществуващите разстояния между зъбите.
Ако обаче се открият разстояния, които преди отлагането на зъбния камък не са съществували, то тогава може да става дума за промени, които са настъпили от развиващо се пародонтално заболяване.
Това налага провеждане на професионален преглед за диагностицирането му чрез насочено клинично и рентгеново изследване.
Друга възможна причина за появата на разстояния между зъбите е липсващ зъб, поради което може да се получи разреждане на останалите зъби.
Коментари