С Доц. Даниела Попова, завеждащ клиниката за метаболитни болести на ИСУЛ, разговаря ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА:
- Доц. Попова, как бързо и здравословно да свалим 3-4 килограма, за да ни стои добре празничният тоалет?
- Всяка диета, независимо като превенция или лечение, трябва да се назначава и провежда под медицински контрол, при това от лекар диетолог. Често се появяват най-различни дисбалансирани диетични режими с обещания за бърз ефект в отслабването, които определено крият рискове за здравето. Преди дни например медии започнаха да излъчват съобщения за разпространяваща се в скандинавските страни мода на високомастна нисковъглехидратна диета. Насърчавани от голямата рекламна кампания, хората започнали да изкупуват кравето масло с тази цел...
Преди това се говореше за диета със зелева супа, за режима "90 дни", за лунна диета. Характерно за всички тях е, че предлагат дисбалансирани формули с прекомерен прием на едни вещества за сметка на други. Именно в това е заложена опасността. Златното правило е, и си остава, намалена обща калорийност, повишена физическа активност, балансиран прием на всички хранителни вещества.
Липсата на баланс може да отключи заболявания.
- Например?
- Протеиновата диета например е много вероятно да провокира усилено отделяне на пикочна киселина, което носи риск от подагра.
- Кои храни ускоряват метаболизма?
- Обмяната на вещества и енергия е сложен регулаторен процес в организма, който в условие на здраве е добре балансиран. В това отношение ние зависим изцяло от храната, която приемаме. Ако тя не доставя нужните вещества и енергия, се включват компенсаторни механизми, за да се постигне вътрешно равновесие в тялото. Например при дефицит на въглехидрати започва разграждане на мазнини.
Ако основните нутриенти липсват по-продължително или са в недостатъчно количество, метаболизмът се ускорява, може да настъпят нежелани необратими нарушения и да се развият редица болестни състояния.
- Диетите за отслабване намаляват ли имунните сили на организма?
- Състоянието на стабилен имунитет и добра защита срещу различни инфекции и болестотворни причинители също е в зависимост от правилното и адекватно хранене. Особено важни са достатъчният прием на белтъци, витамини, микроелементи, което означава всекидневно присъствие на плодове, зеленчуци, мляко, месо и варива в нашето хранене.
- При кои заболявания въздържането от храна е опасно?
- Назначаването на диети за превенция и лечение на различни заболявания винаги трябва да става индивидуално. Основната характеристика на диетичните режими е не ограничението на хранителните вещества, а приемът им с подходящи храни и подходяща кулинарна обработка и режим на хранене.
- Постенето може ли да бъде вредно за някого?
- В религиозния календар са заложени дни на пост и молитва, при които се забранява прием на животински храни и мазнини и се включват предимно постни ястия, риба, варива, зърнени храни. В известен смисъл това са дни на разтоварване, но при такъв модел на продължително едностранчиво хранене се залага сериозен риск за развитие на дефицити и болестни нарушения. По-дългата липса на незаменими аминокиселини и мастноразтворими витамини, доставяни предимно от животинските белтъци и мазнини, може да предизвика или обостри хронични стомашно-чревни, панкреасни, чернодробни, кожни заболявания.
Не случайно религията освобождава от пост болните, старите хора, децата, кърмачките.
- Празничните нощи са дълги, а и Коледа и Нова година са по веднъж на 12 месеца, ще ни стане ли нещо, ако прекалим с яденето и пиенето?
- Традиционната българска кухня предлага голямо разнообразие на различни храни - постни зелеви сарми, боб, ошав, тиквеник, орехи, сухи плодове, червено вино, както и вкусни ястия със свинско или пуешко месо, баници, погачи. Няма нищо лошо в това да хапнем по малко от всичко, без да прекаляваме. Коледа е светъл духовен празник, нека не превръщаме яденето в самоцел, във фокус, около който се върти всичко. Моят призив е да се радваме на Рождество Христово, изпълнени с вяра и респект най-вече към духовността.
И да отворим душите си за добри дела през новата година.
При нарушения в храносмилането поради липса на достатъчно смилателни сокове при стомашни, чревни и панкреасни заболявания може да се препоръчат ензимни препарати, улесняващи храносмилането.
- Колко шоколад и сладки десерти му идват много на организма?
- Захарите са т.нар. бързи въглехидрати, които, освен че са приятно сладки, се усвояват много бързо и веднага освобождават енергия в организма. Смята се, че средно на ден може да се приемат захари до 10% от хранителните калории, или около 50 г. Шоколадът е храна, в която освен захари присъстват доста мазнини, мляко, какао, ядки. Те повишават енергийната и хранителната му стойност, но трябва да бъдат съобразявани при общия хранителен внос.
- Има ли несъвместими храни?
- При нормално храносмилане и метаболизъм всички храни могат да бъдат усвоени без нежелани ефекти. Храните, които се включват в нашето хранене, трябва да бъдат безопасни за здравето, което ще рече да бъдат без химически, микробиологични или физически замърсители. Няма "несъвместими храни". Ако е налице хранителна алергия или хранителна непоносимост спрямо някои хранителни фактори, тогава това следва да се съобрази при съставяне на хранителния режим.
- Каква е безвредната доза алкохол?
- Умерен прием на алкохол е консумацията на не повече от 20 мл, или 16 г, чист етанол на ден, което означава една чаша вино 150 мл, или една бира 330 мл, или 50 мл концентрирана алкохолна напитка. Поради различия в метаболизма според пола за жените умерен прием означава приблизително половината от това количество алкохол дневно.
- А кои питиета не бива да се смесват?
- В здравословното хранене не се препоръчва да се консумира алкохол, но ако има такова предпочитание, то поне да не се надвишава умереното количество. Освен това трябва алкохолът винаги да се приема с храна и бавно, за препоръчване са напитки с ниско алкохолно съдържание.
- Какво се прави срещу махмурлук, освен да не се пие неразумно, разбира се?
- След дни на прием на алкохол следва да се консумират повече плодове и зеленчуци, както и щадяща храносмилането храна с по-малко мазнини и подправки, за да се създаде възможност за отзвучаване на хранителното и алкохолно натоварването на организма.
- Газираните студени безалкохолни, които са традиционни за празничната трапеза, как влияят?
- Газираните напитки могат да тонизират, но при прекалена употреба натоварват стомашно-чревния тракт и може да предизвикат киселини, метеоризъм, оригване и подуване на червата.
Доц. Дулева: Малките дози даже са полезни
Проучвания доказват, че умерената консумация на алкохол има някои благоприятни ефекти, разказа доц. Веселка Дулева от центъра по обществено здраве и анализи. Един от изводите е, че тя помага да се отърсим от стреса и нормализира работата на сърцето. Описани се различни механизми на влияние на малки дози. Те намаляват нивата на холестерола и се подобрява съотношението между добрия и лошия в полза на добрия холестерол, цитира проучванията доц. Дулева. Смята се, че в умерени количества алкохолът подобрява серумните нива на фибриногена, което означава, че намалява риска от образуване на тромби или действа като антикоагулант, поясни експертът. Този ефект обаче бил кратък във времето - около 20 часа.
Умерените количества алкохол могат да намалят освен това С-реактивния протеин, който участва във възпалителните процеси в организма. Високите му нива се смятат за предвестник на коронарни проблеми и атеросклерозата. Дори се подобрява ритъмът на сърцето. Все пак хората със сърдечносъдови заболявания и хипертония трябва да се консултират с лекар дори ако консумират малки количества алкохол. Той ще прецени взаимодействието с медикаментите на тези пациенти.
Любопитен факт е, че французите не боледуват често от сърце въпреки традиционно мазната си кухня. Те обаче консумират много червено вино. Учените казват, че умерената употреба на червените вина има по-добър ефект върху съдовете, отколкото умереното приемане на концентрати. Приема се, че това се дължи на специфичния състав на виното, което съдържа много биологични съставки с антиоксидантни свойства. Най-силната е ресвератрол. Той стана модерен и като хранителна добавка. Виното съдържа освен това още полифеноли, витамини - все вещества, които са с антиоксидантен ефект и предпазват клетките от увреждания. Те са подложени на агресия както от външни замърсявания, така и от вътрешна атака на вещества, образувани при разграждането на храната, които увреждат клетките. Други напитки като бирата пък съдържат витамини от групата В.
Не бива да се забравя, че всички видове алкохол са много калорични, напомня доц. Дулева. Един грам чист етанол зарежда със 7 ккал.
Ползата от умерената консумация на бира, вино или концентрати е дискусионна, но за консумацията на високи дози експертите са единодушни: Вреди. Има неблагоприятен ефект както в краткосрочен, така и в дългосрочен аспект, когато се нарушава работата на всички органи и системи.
Оптималната дневна доза не предполага комбиниране от аперитив и второ, трето питие по време на хапването. Или по чаша бира или вино, или 50 мл твърд алкохол на ден, категорична е специалистката.
Алкохолът има и токсичен ефект - нарушава чернодробните функции при разграждането на по-големи количества. Често превишената употреба предизвиква панкреатит, свързва се и с ракови заболявания на панкреаса, но и на ларинкса и хранопровода.
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА
Коментари