Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло, отговаря на въпроса на П. Христова от София

Езичната сливица се намира в задната част на езика и е част от защитен пръстен от сливична тъкан на входа на организма, респективно гърлото. Основни компоненти на този лимфоиден пръстен са небните сливици, носогълтачната и езичната сливица. Те имат основна роля чрез имуннокомпетентни клетки да пазят от инфекции и токсини. При нарушаване на структурата на пръстена, например операция на небните сливици, езичната сливица може да се уголеми.

Това става при операция в ранна детска възраст, при алергични деца и последващи чести дихателни инфекции. Не трябва да се мисли, че непременно това се случва. Инцидентите са редки и трябва наличие на определен терен и други причини. Оплакванията се явяват в по-късна възраст и се изразяват с дискомфорт в гърлото - чувство за чуждо тяло при приглъщане, стрелкащи болки, кашлица и понякога гадене.

При болни от хиперациден гастрит или язва може също да се увеличи езичната сливица вследствие на връщането от стомаха в гърлото на стомашен сок (рефлукс).

Тъй като състоянието е хронично, част от пациентите развиват канцерофобия (страх от рак) и тръгват при множество лекари. Те трябва да знаят, че състоянието е локално, не води до увреждане на далечни органи (сърце, бъбреци, стави), не се изражда злокачествено. Ако се гледат на огледалото при изплезен език, езичната сливица изпъква нагоре и навътре във входа на гърлото и изглежда страшна.

По-добре е да се доверят на специалист и да обсъдят възможностите за лечение. При много от тях оплакванията са периодични по време на леки настинки.

Ако състоянието е такова, че налага оперативно отстраняване, пациентът трябва да е наясно за следоперативния период. Операцията е с обща анестезия и става с ножица и скалпел, с лазер или радиочестотно устройство. При всички случаи се образува ранева повърхност в корена на езика, която силно боли при преглъщане около 20 дни.

При остри инфекции уголемената езична сливица може да се зачерви и подуе, а по нея да са налице гнойни налепи. Температурата се повишава и преглъщането е болезнено. Може да се увеличат лимфни възли в шията. Лечението е същото, както е при остра ангина.

След оздравяване лимфните възли се прибират. По-невротични пациенти опипват на шията рогата на подезичната кост или хрущяли от гръкляна и ги смятат за лимфни възли. Това трябва да се уточни със специалист.