Д-р Петьо Брезоев, кожен лекар в специализирана дерматологична практика, отговаря на въпроса на Станислава Георгиева

Студът е физичен фактор на околната среда и той не може да служи като алерген, така че не можем да твърдим за наличието на алергия към студа. Много ниските температури могат да предизвикат отделяне на специфични субстанции в кожата, които да причинят пристъпно зачервяване и сърбеж на кожата.

Описаното от вас състояние най-вероятно съответства на т.нар. астеатотичен дерматит. Това е често срещана дерматоза, която се появява през студените сезони и е свързана с ниската влажност в резултат на отоплението на домовете, както и на промените в омазняването на кожата в резултат на ниските температури.

Най-честите зони на засягане са краката, особено подбедриците, ръцете, гърбът, седалището. По-сериозно се засягат хора със суха кожа и по-възрастните, тъй като с напредването на възрастта степента на омазняване на кожата постепенно намалява.

Към тези особености на кожата и сезона се добавят някои навици, които допринасят за появата на този дерматит.

Сред тях са честото измиване на кожата със сапун или почистващи средства, съдържащи синтетични детергенти (синдети), и взимането на горещ душ или вана. Сапунът и горещата вода намаляват бариерната функция на кожата и предизвикват ускоряване на появата и влошаване на оплакванията, а смутената бариера е честа предпоставка за възникването на екземи.

Това, което се наблюдава върху кожата при астеатотичния дерматит, е засилена сухота, кожата изглежда напукана и залющена. Промените се придружават от сърбеж, който води до разчесване и загрубяване на кожния релеф и засилена пигментация.

Как трябва да се справите с това състояние? Най-важното е да не се прекалява с употребата на измивни средства и ползването на горещи душове и вани. След баня задължително кожата трябва да се омазни с подходящ крем, като за предпочитане е той да съдържа 8-10-12% урея, тъй като уреята е част от т. нар. естествено овлажняващ комплекс на кожата.

Нанасянето на емолиентния крем трябва да бъде направено незабавно след подсушаването, за да може водата да бъде задържана в кожата. Ако омазняването след баня се окаже недостатъчно и кожата продължава да бъде суха, може да нанасяте крем повече от веднъж дневно без риск да го предозирате.

В случай че върху кожата се наблюдават признаци на възпаление като зачервяване, малки мехурчета и подмокряне или поява на ранички, трябва да се консултирате с вашия дерматолог, за да се овладеят проявите на екземата и да се назначи индивидуална програма за грижа за вашата кожа след това.

Постарайте се да поддържата висока влажност в помещенията, които обитавате, тъй като това ще допринесе за по-бързото овладяване на симптомите и ще предотврати повторната поява на проблема.