Проф. Георги Едрев, специалист по уши, нос и гърло
Отговаря на въпроса на Кремена Янкова
Висулката на мекото небце е точно в средата му на прехода от устната кухина към гърлото. Нарича се още мъжец, а латинското наименование е увола. Изолираното подуване на мъжеца не е опасно, но причинява безпокойство. Болният има чувство за чуждо тяло при преглъщане, гласът става гъгнив поради забавената подвижност на мекото небце.
Различни са причините, които довеждат до подуване. На първо място са различни алергии - било храна, било медикаменти или вдишване на някои летливи вещества. Имаше период, когато много пациенти си слагаха в носа сок от морска краставичка и получаваха страховити отоци на висулката и мекото небце. Някой беше пуснал мълвата, че по този начин се лекуват синузитите и затрудненото носно дишане. В други случаи голям алергичен оток се получава при ужилване от пчела или оса. Ужилването може да бъде в областта на устната кухина, което вече е страшно, но може да бъде в областта на лицето и шията, когато отокът е по-малък. Травмите в областта на устната кухина също могат да причинят оток. Например кост от риба, когато одрасква или се забива в горния полюс на сливицата, може да подуе мъжеца, а отокът се увеличава при опит за изваждане на костта.
При операция на сливиците много често уволата стои подута няколко дни след оперативния период.
В около 25% от хората от горния полюс на небната сливица се разклонява каналче в мекото небце, наречено синус на Тортуал. Възпалението на сливицата около сливичната тъкан или локално на това каналче също предизвиква оток на висулката.
При някои хора е налице по-дълъг мъжец.
Той опира в корена на езика, човек има чувство за чуждо тяло, гадене, понякога кашлица. Нарича се синдром на дългата увола. Не се касае за оток, а за по-голям размер на мъжеца.
Отокът в тази област не предизвиква сериозни проблеми, например задушаване, но дава сигнал, че нещо не е наред в тази част на организма и изисква намеса на специалист.
Коментари