Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София.
Отговаря на въпроса на Стоян Николов
Поставянето на стент на една или повече коронарни артерии е основен метод на лечение на исхемичната (коронарната) болест на сърцето . Една от целите на това лечение е да възстанови трудоспособността и нормалният начин на живот на болните.
Спортът е силен инструмент за това възстановяване. Чрез него се стабилизира сърдечната дейност, подобрява се самочувствието, намаляват рисковите фактори като тютюнопушене, артериална хипертония, затлъстяване и се спира развитието на атеросклерозата. По този начин се предпазва сърцето от сърдечен инфаркт или нови стеснения по съдовете.
За болните, които имат преживян инфаркт, спортуването след поставяне на стент може да ги предпази от повторни инциденти. Съществуват европейски препоръки за физическа активност и състезателен спорт при болни с исхемична болест на сърцето. След поставяне на стент пациентите трябва да бъдат наблюдавани от лекуващия лекар и да имат индивидуална програма за рехабилитация и физическа активност. Преди да започнат да спортуват, трябва да бъдат подложени на стрес тест за определяне на възможностите им. Това обикновено става след рехабилитация от 3-4 месеца.
Важните показатели, които се отчитат, са дали пациентът има болка и промени на ЕКГ при натоварване, прави се холтер - 24-часов запис на ЕКГ, за да се провери дали има аритмии, и се извършва ехокардиография, за да се види запазена ли е помпената функция на сърцето.
Ако се установи нисък риск от сърдечен инцидент при запазено сърце, пациентът може да се занимава дори със състезателен спорт след консултация със специалист. Подходящи спортове са стрелба, боулинг, голф, тенис, волейбол, плуване, гимнастика, карате и др. При пациенти с болки в гърдите, слабо сърце и аритмии, при висок риск от инциденти, състезателен спорт не се препоръчва. Може да се ходи пеша с умерено темпо и да се правят леки упражнения.
Преоценката на физическото състояние е препоръчително да става най-много на 12 месеца. По време на спортуване трябва да се изпълняват стриктно трите периода в спорта: загряване, тренировка и възстановяване.
Не трябва да се пуши поне 2 часа преди и след физическа активност. Да се вземе горещ душ в рамките на 15 минути след спортуване. Постоянна връзка с лекуващия кардиолог и промяна на режима на спорт при необходимост.
Коментари