Проф. Милена Пенева, дмн, ръководител на катедра по детска дентална медицина към Факултета по дентална медицина в София, национален консултант по детска дентална медицина
Отговаря на въпроса на Галина Стефанова
Зъбите на всеки човек имат собствен цвят, движещ се между бяло и жълто. Индивидуалният цвят на зъбите зависи от генетичната предразположеност за дебелината и прозрачността на белия емайл, който покрива жълтеникавия дентин. В юношеските години зъбите на всеки са най-светли. Това се определя от пълноценно изградения емайл и все още малкия брой дефекти. При хранене, консумация на оцветяващи храни, както и при консумация на много твърди храни в емайла се получават микродефекти, които могат и да не се забелязват с просто око, но те стават място за навлизане на пигменти от храната и напитките. Така постепенно емайлът започва да се оцветява. Освен това при некачествена орална хигиена започва отлагане на зъбна плака и зъбен камък, които допълнително оцветяват зъбите. Те задържат пигменти, които могат силно да променят естествения цвят на зъбите. Голямата консумация на кафе, пушенето, таниновото вино и много храни, съдържащи силни пигменти, допълнително оцветяват зъбите.
За да станат зъбите по-бели, има 2 възможности. Единият е по-естествен, при който се премахват наслоените и проникналите в емайла оцветявания и се възвръща първичният цвят. Другият е изкуствено избелване, което става чрез специални професионални процедури или индивидуални комплекти, предназначени за тази цел, но и в двата случая се използва различен процент на водороден или карбамиден прекис.Всяко качествено измиване представлява отстраняване на отлаганията по външната повърхност на емайла и води до избелване. Професионалното почистване постига най-висок ефект в тази насока. В част от зъбните пасти се поставят абразиви, които могат да улеснят отстраняването на отлаганията и оцветяванията на зъбите.
Каква е ролята на содата за хляб? Това е сода бикарбонат, която има леко алкално действие и отдавна се използва самостоятелно или в комбинация с други съставки като елемент от зъбните пасти за подобряване на почистващото им действие. Съществува метод за почистване само със сода бикарбонат. Поставена на четка за зъби, служи за изтриване на зъбните повърхности или за масаж на венците при възпаление.
От една страна, содата служи като мек абразив и помага за отстраняване на всякакви отлагания. Тя има и лек избелващ ефект, на който се дължи и побеляването на зъбите. Този ефект е засилен от проникването на содата в микропукнатините на емайла и отстраняване на отложените там органични съставки и пигменти. Алкализирането на средата атакува микроорганизмите в зъбната плака. Освен това разгражда протеините и по този начин подпомага отстраняването на плаката. При възпаление на венците атакува и микроорганизмите, които участват в процеса. Има и още едно действие – дезодорира устата, тъй като неутрализира киселинните радикали на ароматни съединения, придаващи лош дъх. Содата за хляб може да се използва за физиологично и изключително евтино избелване на зъбите. То може да се прави няколко пъти в седмицата след почистването с обикновената зъбна паста. Може понякога да се прави и самостоятелно, но не много често, ако специално не е предписано.
Коментари