Безспорно ли е, че при по-често хранене по време на диета за отслабване ефектът е по-добър? Аз се вслушах в често повтаряната препоръка да се яде 5 пъти на ден, но не съм очарована от резултата. Така на практика се разяждам и изглежда приемам повече калории, отколкото преди, когато само обядвах и вечерях, а сутрин минавах с няколко кафета.

Кантарът за съжаление потвърждава напълно подозрението ми за обратен ефект от честото ядене - не само че не отслабвам, а даже с половин килограм наддадох за една седмица.

Освен това имам чувството, че колкото по-рано сутрин закуся, толкова по-често огладнявам. И понеже лягам късно, трябва да прекарвам дълги часове в борба с желанието да изпразня хладилника.

Подобни мисли споделят и мои приятелки и един колега, затова смятайте, че пиша от името на четиримата, и попитайте специалистите дали наистина съветът за често хапване води до отслабване и ако е така, защо при нас не се получава.

Таня

За да отговори на читателката, "24 часа" предоставя без намеса мнението на популярни специалисти.

Ще откликнем и на вашите въпроси, свързани с храненето и здравословното тегло.

Можете да ги задавате на телефон 02 942 25 61 или чрез имейл [email protected]

Д-р Людмила Емилова

Броят на храненията зависи от редица индивидуални фактори.

Моят съвет е все пак винаги да се започне с билков чай с мед и след около 2 часа да ядем плодове.

На обяд за начало е добре да има салата от сурови зеленчуци (според сезона), овкусени с лимон и зехтин. Може да се прибави постна храна с филия пълнозърнест хляб (най-добре от лимец).

Около 16 часа е препоръчително да се приеме билков чай с лимон или фреш от плодове или зеленчуци (в този сезон изключително полезен е прясно изцеден сок от тиква или моркови).

Хубав навик е между 18 и 19 часа да вечеряме отново със салата от сурови зеленчуци (различни от тези на обяд). Можем да прибавим отново постно ястие с филийка хляб. Ако предпочитаме животински продукти (месо, риба, яйца, млечни храни), ядем само един вид от тях и никога не прибавяме в този случай към менюто хляб, картофи или ориз.

Това е пример на природосъобразно разделно хранене. То дава възможност на храносмилателната система да си почине между отделните хранения и правилно да се разградят белтъчните и въглехидратните храни.

За хората с повече излишни килограми е универсално правилото на обяд да останат само на салата, а ако са по-гладни - да прибавят слънчогледови или тиквени семки или някакви сурови несолени ядки.

Много полезни вечер са лукът, чесънът, празът - 3-те естествени "антибиотика" с чудесно противораково и антисклеротично действие.

Ако се храним много често, макар и по малко, храносмилателната ни система няма почивка. Тя се затлачва и се появяват проблеми. Още по-лошо е, ако цял ден сме на кафе и цигари, а вечерта приемаме големи количества най-разнообразна храна (много животински продукти - различни по вид, плюс храни от бяло брашно и бяла захар). А най-лошо е, ако последното е съчетано с много алкохол.

Д-р Енджи Касабие

Храненето при всеки един човек е различно в зависимост от ежедневието му.

Но в никакъв случай не трябва храненето да бъде един или два пъти за целия ден.

Много хора се плашат, когато им кажа, че трябва да се хранят четири или пет пъти на ден. Те смятат, че по този начин ще приемат повече храна и няма да отслабнат, а това категорично не е така.

По-честото приемане на храна потиска чувството на глад в човека, защото при всеки прием храната трябва да бъде в минимални количества. Само така метаболизмът ще се засили и ще може да влезете бързо във форма. Читателите на "24 часа" трябва да знаят, че добрата форма се постига на 70 процента чрез правилното хранене и подбор на храната и 30 процента от движението и спорта.

Когато се храните само по два пъти на ден, вие сте лаком и неусетно приемате двойно повече количество храна само и само да получите бързо засищане.

А всъщност едва на 20-ата минута от храненето се усеща засищане на организма, затова трябва да се храните по-често с малко количество храна.

Това е златно правило, което днес става все по-популярно.

Съвет към читателката на вестника:

- да уважава храната и да се научи да изпитва удоволствие, когато я приема,

- да се храни бавно,

- дори и едно парче торта да го брои за едно хранене през деня.

Българите не броят малките похапвания, те са свикнали да се хранят обилно и по един или два пъти в деня, което е грешно.

И още нещо - когато започнете да се лишавате, да се ограничавате във вида на храната и честото й приемане, организмът започва да страда, да се "запасява" и така от диетите човек лесно може да напълнее, вместо да отслабне.

Доц. д-р Светослав Ханджиев

Кралска закуска, обяд на богаташ и вечеря на бедняк е класическата формула според науката за храненето за разпределянето на прием на калории за здравия човек.

Като последното за деня ядене не трябва да е непосредствено преди лягане. А минимум 2-3 часа по-рано.

Всеки конкретен случай трябва да се разглежда индивидуално, но при лечение за намаляване на наднорменото тегло се препоръчва към тези основни приеми да се добавят още 1-2 междинни подкрепящи нискокалорични хапвания.

Пет хранения са подходящи и за малките деца, учениците, студентите, по време на възстановяване след болест или екстремно натоварване.

Като член на Европейската академия на науките по хранене (EANS) напълно споделям това становище, защото то е подкрепено с установени от няколко десетилетия факти. Медицината е категорична, че преяждането и препиването не са естетически, а здравен проблем. Те поставят в най-голям риск сърцето, кръвоносните съдове, мозъка, панкреаса, но влияят зле на всички органи и системи. Особено ако става дума за прекаляване късно вечер. Това претоварване на стомаха води и до затрудняване на сърцето, нарушава биологичните ритми на организма и води до дисбаланс на всички ензими и хормони.

Важен е равномерният ритъм на приема на храна. Хубаво е да става по едно и също време, за да се оптимизира производството на стомашни сокове.

Много се говори за проблемите със съня при смяна на часовите пояси, но на същия стрес при "7 часа разлика" е подложена и храносмилателната система при промяна на ритъма на хранене.

При пътуване това няма как да се избегне, но е излишно човек да си го причинява по желание с ядене по различно време. Особено ако се поглъщат неразумно големи порции. Което неминуемо се получава и при ядене веднъж дневно. Такъв начин на живот води до хиперинсулинемия - повишена секреция от панкреаса, и едновременно изостря глада и апетита.

Следователно не помага за намаляване на теглото и превенцията на сърдечносъдовите заболявания.

Много редки са случаите на добро здраве и физическа форма при хранене само веднъж дневно както сам е разказвал за себе си ген. Владимир Стойчев - известният военен, политически и спортен деец от близкото минало, представял се отлично не само на фронта и в дипломацията, а и на олимпиади и международни конни състезания. Но изключенията само потвърждават правилото.

Основният проблем на съвременния българин е, че не закусва, обядва на крак - най-често сандвич с кафе, и когато се прибере вечер изгладнял, изпразва хладилника. При подобен хранителен режим лесно се трупат килограми от най-рисковия вид - около корема.

Съветвам да се яде 3-5 пъти, но по малко. И ако се налага редукция на теглото, определянето на конкретния режим да става след консултация със специалист.

Д-р Людмила Емилова
Д-р Людмила Емилова
Д-р Енджи Касабие
Д-р Енджи Касабие
Доц. д-р Светослав Ханджиев
Доц. д-р Светослав Ханджиев