С доц. Никола Василев, шеф на гинекологична клиника във ВМА, разговаря ИЛИЯНА АНГЕЛОВА
- Доц. Василев, отчетено бе, че водим по смъртност от рак на маточната шийка в Европа. Какви са причините?
- Има няколко обяснения. Едното е, че случаите са много. По смъртност сме на първо място, но и по заболеваемост държим все 2-о или 3-о място през годините. Изпреварва ни само Румъния. Бих допуснал, че не лекуваме добре. Но не е така, защото, ако се види преживяемостта спрямо стадия на болестта, можем да се сравняваме с много европейски страни. Остава третата възможност - откриваме късно болните. Това се потвърждава от статистиката - имаме много жени в 3-и и 4-и стадий, когато терапията всъщност не може да доведе до излекуване. Има и други фактори - ранното започване на полов живот, повечето партньори.
- А има ли повече млади болни?
- Не мога да обобщавам. Единични случаи обаче има и те впечатляват. И да има подмладяване на диагнозата за страната, не е в такава степен, че да се отразява на статистиката.
Не е хубаво полово предаваните инфекции да се обясняват с разюздания живот.
Това слага неприятен етикет на жената, а тя може да е имала дори само един партньор и да се е заразила.
- Значи човешките папилома вируси са много разпространени?
- Те са изключително разпространени, но не всички водят до рак. Вирусите, които се заселват в лигавицата на маточната шийка и половите органи на мъжа, също са изключително често срещани. 70-80% от хората, които водят полов живот, поне веднъж в живота си са били нападнати от този вирус.
- Каква профилактика е уместна в такъв случай?
- Тя има две страни - скрининг и ваксини. Профилактичният преглед за рака на маточната шийка е цитонамазката. Не е нужно тя да се прави всяка година. Ако последното изследване на жената е било наред, веднъж на 3 г. е достатъчно. Това е правило, което е включено в бъдещата национална програма за борба с болестта. При положителен резултат - от трета група нагоре, цитонамазката се препоръчва веднъж годишно, освен ако не се налага друго лечение в момента.
- От каква възраст трябва да започне проследяването?
- В повечето страни скринингът започва след 30 г. Това са програми, които обхващат здрави хора без оплаквания. Ако ние решим да добавим и всички между 20 и 30 г., това са още към 300 000 жени. Трябва да се преценят ползите и разходите. Бих препоръчал на тези под 30 г. да си правят от време на време цитонамазка, но няма да е икономически обосновано да ги включим в групата за скрининг.
- Има ли някакво хормонално влияние върху рака на маточната шийка?
- Не, хормоналното състояние влияе на други тумори, като този на маточното тяло, който засяга по-възрастни жени, или на яйчниците.
- Тази година за първи път касата ще плаща и за ваксина срещу папилома вирусите. Има ли настроения срещу тази имунизация?
- Антиваксиналните настроения не са насочени точно срещу тази ваксина, а срещу ваксините въобще. По принцип не одобрявам имунизациите да се наричат задължителни. Терминът не е коректен. Имаше голяма дискусия как да се дава новата ваксина срещу рак - дали да е включена в имунизационния календар, или да е към здравната каса. Добре е, че се прие вариантът тя да е личен избор на родителите за детето им.
- Срещу кои вируси действа ваксината?
- Има две ваксини - едната е за 4 типа на вируса, два от които предизвикват рак, а другите - брадавици на гениталиите. Втората е само срещу двата онкогенни типа 16 и 18. След мащабни проучвания се оказа, че двувалентната дава 100% защита не само срещу двата основни типа вируси, но и около 93% защита срещу всички останали онкогенни типове. Условието е момичето да не е било в контакт с вирусите до поставянето на ваксините, тоест да не е водила полов живот. Затова в България ваксината се препоръчва на 12-годишни момичета.
И двете ваксини са с по три апликации. Поставят се с инжекция в рамото в рамките на 6 месеца.
- В Англия се водеше дебат за възможни странични ефекти...
- Всяка ваксина може да има странични ефекти. В огромния си процент са леки - зачервяване на мястото на убождане. Има риск от прималяване скоро след поставяне на инжекцията, ако момичето се изправи рязко на крака. Нека медсестрите да съветват то да остане да полежи малко. Описани са и други - временно повишаване на температурата. Имаше два или три смъртни случая след поставяне на ваксина. Те бяха разследвани от органи, прочути с драконовските си мерки, като Федералната агенция по храните и лекарствата в САЩ. Доказа се, че причината за смъртта е друга, просто има съвпадение по време. Не всички неща, които следват едно след друго, имат причинно-следствена връзка помежду си.
- При много хора настъпва самоочистване от папилома вирусите. Как става?
- Вирусът се заселва в лигавицата, но понякога след това се загубва. Различните папилома вируси са прочути със своята "своенравност" - изчезват понякога необяснимо. Има едно съвсем ново проучване. Колкото повече се изследва една шийка, толкова повече тя се самоизлекува. Микротравмите от четката или щипката, които вземат пробите, са дразнене, на което организмът реагира вероятно с активиране на имунната защита. По-успешно настъпва самоочистване. Сега в Европа под 1% от инфекциите с папилома вируси завършват с рак. В страни обаче, където няма активна профилактика, при 6% от заразените се развива тумор.
- Колко дълго трае имунитетът от ваксината?
- Тя се прилага масово от 2008 г., но има и по-дълги наблюдения на жени от 7-8 г. Засега се установява, че изработеният имунитет е много стабилен и при двете ваксини. Това, че веднъж жената се е самоизчистила от опасните папилома вируси, не е гаранция, че при втора среща с тях тя отново няма да се разболее. Има различни хипотези кое пречи на организма сам да се справи. Едната е свързана с пушенето. Другата предполага, че жените, които раждат повече, са по-застрашени, а на други им липсват някои витамини, минерали. Ракът на маточната шийка не е наследствено заболяване, но може би има и някакво генетично предразположение.
- Как се определя стадият на тумора при болните?
- Резултатите от цитонамазката са 5 групи, от 3-а нагоре са съмнителни. Обаче понякога възпаленията имитират предракови изменения.
Затова първо се прави лечение с медикаменти и след няколко месеца жената отново се проверява. По-точни сведения дава колпоскопът, който открива с голяма точност съмнителни изменения. И това обаче не е окончателната диагноза. След това се взема биопсия. Тя дава отговор дали има рак, или не.
Стадиите на тумора пък зависят от неговото разпространение. При първи е засегнат само органът. При втори има поражения в съседство, при трети - туморът е още по-напреднал. Четвъртият е с далечни метастази. Предраковото състояние е затворено само в епитела на маточната шийка.
- Какво представлява конизацията?
- Идва от думата конус - от шийката се изрязва такова парче. Дефектът, който остава, може да се възстанови така, че да не личи. Сега има и по-щадящи методи. Прави се нещо като обрязване на шийката с телена бримка, по която тече ток, но само ако няма изменения навътре в канала. След такава процедура жените могат да раждат. Имам дори пациентка на 41 г., на която направих конизация, а след това тя забременя. Жената беше убедена, че аз съм й помогнал да роди дете.
Коментари