Акад. Петя Василева, ръководител наСпециализирана очна болница за активно лечение “Акад. Пашев”. Отговаря на въпроса на Л. Христов (35 г.).

Слъзният канал свързва очната повърхност с носната кухина.Чести възпаления като хрема и синузит може да доведат до нарушения в проходимостта на канала. Стеснение или запушване на слъзния канал може да настъпи и в резултат на травма в областта на носа, а при по-възрастни - в резултат на сенилни промени. По-редки причини за нарушена проходимост на слъзния канал са системни възпалителни заболявания като саркоидоза, грануломатоза на Вегнер, колагенози и др.

Често се наблюдава само стеснение на канала поради преходен оток на стените му, което води до затруднение на отичането на сълзата. Такива състояния може да се лекуват и каналът да бъде отпушен чрез медикаменти, промивки или сондиране. При запушен слъзен път има голяма опасност в него и в слъзната торбичка да се развие хронична инфекция, която би представлявала опасност при операция на окото.

Основен признак за запушване на канала е непрекъснатото сълзене, а за наличие на инфекция - зачервяване, подуване във вътрешния ъгъл на окото.

Непроводимостта на слъзния канал е сериозно състояние, което изисква своевременно лечение от специалист с допълнителна квалификация в тази област.

Ако е наложителна оперативна очна интервенция, се препоръчва предварителна антибиотична подготовка, а по време на операцията трябва да се запуши отворът на слъзното каналче на клепача.