Д-р София Ангелова, главен асистент в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести “Св. София”, отговаря на въпроса на Теодора Михайлова

Аспергилозата е инфекциозно заболяване, което се причинява от гъбичката аспергилус фумигатус или аспергилус нигер, аспергилус флавус и терреус, които са разпространени по целия свят. Важно е да се знае, че не е заразна болест, защото заразяването не става от човек на човек, а от спори, които се разпространяват по различни повърхности и се вдишват от хората.

Аспергилозата е най-честата гъбична инфекция, която се среща сред птиците. Разпространението на гъбичката се извършва чрез отделяне във въздуха на спори. Най-честите места, в които се разпространяват спорите, са семената, гниещи плодове и зеленчуци, слама, царевични кочани, фъстъчените обвивки, екскрементите на птиците и др.

При инхалиране на спори обикновено се развива заболяването аспергилоза при хора с намалени защитни механизми, като пушачи, злоупотребяващи с алкохол, болни с понижен имунитет, преживели туберкулоза, муковисцидоза и др., най-тежко протича при болни със СПИН, трансплантирани болни. Аспергилозата протича в 4 форми. Най-леката форма е алергична бронхопулмонална аспергилоза, която се развива в резултат на алергична реакция към спорите на гъбичките аспергилус. Клинично протича със задух, хриптене в гърдите, кашлица, както при астма. При болни, преживели туберкулоза или други заболявания с остатъчни кухини в белите дробове, може да се развие аспергилом (плътно образувание в кухината), което да протече с кръвохрачене.

Хроничната некротизираща аспергилоза е подостро състояние, което обикновено протича бавно при пациенти с понижен имунитет, и най-тежката форма е инвазивната белодробна аспергилоза, която се развива при болни с тежък имунен срив, както болните със СПИН и трансплантирани пациенти. Инфекцията може да се разпространи по кръвен път и да обхване мозъка, бъбреците, сърцето. Важно е навреме да се диагностицира заболяването и да се проведе антимикотично лечение.

Как да се предпазим?

Тези, които отглеждат птици, трябва да се грижат за тяхната чиста среда. Да не се държат саксии в стаите на хора, които са с намалени защитни сили - в почвата могат да се развъдят спори. Най-важното е да поддържаме добър имунитет чрез отказване на цигарите, ограничаване на алкохола, позитивно мислене и добро настроение.