Ефектите на захарта върху организма може да бъдат подобни на тези на алкохола. Безконтролното ядене на обилно подсладени храни и напитки не е просто трупане на празни калории, които лесно стават на тлъстини. За черния дроб щетите от прекомерната захар са подобни на тези от прекаляването с пиене. Свръхупотребата влияе лошо на обмяната на веществата, повишава кръвното налягане, променя критично хормоналния баланс и може да затрудни работата на черния дроб. Тези предупреждения отправят американски учени от страниците на сп. "Нейчър". Екипът от Калифорнийския университет в Сан Франциско обръща внимание, че световното потребление на сладките бели кристали се е утроило през последните 50 години и това се разглежда като основна причина за епидемията от затлъстяване.

На системната злоупотреба със сладки изкушения се приписват 35 милиона смъртни случая годишно. Според Организацията на обединените нации хроничните незаразни болести вече изпреварват като дял инфекциозните. А затлъстяването става световна епидемия.

Свръхтеглото не е причина, то е по-скоро един маркер за метаболитната дисфункция, казва пред Си Ен Ен д-р Лаура Шмит от екипа. Това обяснява и защо докъм 40% от хората с метаболитен синдром, който води до диабет, сърдечни заболявания и може би рак, не може да се нарекат затлъстели.

Коварството на храните с добавена захар е, че въпреки количеството не дава чувство за ситост, защото не потискат хормона на глада - грелин, обясняват учените. А в същото време захарта забавяла производството на друг хормон - лептин, който дава сигнал на мозъка, че постъпилата в тялото храна е достатъчна. Според други цитирани проучвания при прекаляването със захар се задействал и друг феномен - намалявало се производството на допамина. Той е отговорен за чувството на задоволство от храненето и в стремеж да го постигне човек искал още и още сладко.

Докато работи над проблемите за затлъстяването и увреждането на черния дроб, педиатърът проф. Робърт Ластиг, експерт по хранене и ръководител на екипа от Калифорнийския университет, намира много общи неща между метаболизма на захарта и алкохола. А и това не го изненадва - алкохол се получава, най-общо казано, при ферментация на въглехидрати.

Един от най-неприятните ефекти на свръхконсумацията на захар обаче е хормонален дисбаланс, който лъже децата, че са гладни, дори когато са преяли, смята ученият. Педиатърът обръща внимание, че рискът не е само в калориите. А в свръхнатоварването на черния дроб и превръщането на захарите в мазнини.

Ученият препоръчва ограничаване на такива храни за сметка на балансирано хранене и доставяне на нужните за доброто здраве въглехидрати чрез плодовете. Особено когато става дума за деца. Мнението му се споделя в целия свят и през последните 10 години повечето развитидържави създават специален регламент какво може да се продава в ученическите лавки. А за менюто в столовете се издават нови рецептурници. Много страни са забранили в автоматите в училищата да се зареждат нездравословните десерти и напитки с добавена захар, а напоследък се говори за по-драстични мерки за ограничаване.

Според експертите човечеството е закъсняло с реакцията си срещу епидемията. Примерите са навсякъде около нас, дори и във факта, че всеки втори поне веднъж е бил на диета. Военни лекари в САЩ пък предупреждават, че през последните години всеки 4-и кандидат за армията е отхвърлен заради затлъстяване и това според висшите чинове се превръщало в заплаха за националната сигурност. Но проблемът не е само американски.

Сред обясненията защо хората толкова много обичат сладко, е твърдението, че се изработва зависимост, подобна на тази от алкохола и пушенето. Според екипа от Сан Франциско захарта има потенциал да създава също толкова силно пристрастяване, колкото и другите два навика.

И ако тютюнът и пиенето не са ни непременно нужни за живота и е лесно да бъдат определени като излишни, страстта по сладкото е по-особена. То е едновременно удоволствие и енергия, без която не можем.

Но докато в миналото не е можело да се прекалява с въглехидратите по простата причина, че плодовете са били достъпни в определено време на годината, а дивите пчели са охранявали меда си на живот и смърт, сега не е така. Индустриалното общество и глобализацията улесняват задоволяването на страстта по сладкото на сравнително ниска цена. Затова ключовият въпрос според ендокринолозите и специалистите по хранене е как западната диета да стане по-здравословна.

Най-крайните мнения застъпват идеята, че в интерес на общественото здраве консумацията на високоенергийни храни трябва да бъде регламентирана от правителствата по подобие на тютюна и алкохола.

Особено когато става дума за достъп на подрастващите и лицензирането на вендинг машините в училищата.

Това, което ние предлагаме, не са забрани и намеса на властта в животана хората, а да се увеличи изборът на храни, които не са толкова натоварени със захар, обяснява д-р Лаура Шмит.

Най-често аргументът, с който се оспорва "строгостта" към свръхсладките изкушения, е, че и други хранителни съставки може да бъдат токсични за черния дроб при надскачане на разумното количество. Отговорът на опонентите им пък е, че върху рисковите продукти, за които говорят, обикновено има предупреждения. (24часа)

Ачо Заберски си подслажда душата с музика и мед

Лъжичка хубав мед (от истински билкар, не от магазина) дава енергия на пианиста и композитор Ангел Заберски, когото всички наричат Ачо.

Необходима му е сила, защото нерядко се чувства изтощен след часове на пианото. Хубавата музика, която прави обаче, също му подслажда душата. И, естествено, обича да я споделя с приятели и публика.

Бохемски съм настроен, обичам да съм с компания на маса с хубаво червено вино и вкусни манджи, признава Ангел Заберски. Пак с приятели покорява планините, защото ските са спортът, който наистина умее да практикува. Наслаждавал му се като малко дете.

Когато е уморен, Ачо смело гребва от буркана с течен шоколад. Не прекалява заради кофеина, но е убеден, че какаото му храни мозъка. (24часа)