Прецизната диагноза, адекватното лечение и вниманието към пациента и неговата болка са качествата, които хората най-много ценят в лекарите. Това става ясно от стотиците номинации, които пристигнаха в редакцията на “24 часа”. Много от писмата започват с думите “Той ми спаси живота...”. След тежка операция или сложно заболяване някои от хората приемат лекуващите ги като истински роднини.
Кампанията на редакцията дава възможност на обикновените хора да изкажат благодарност към медиците, които са ги подкрепили в труден момент.
Сред номинираните се срещат както имена на светила, така и на неизвестни на широката публика имена, които обаче съвестно и всеотдайно вършат работата си въпреки трудните заради кризата условия в здравеопазването. Инициативата стартира през 2011 г. на празника на здравния работник - 7 април, и ще приключи на същата дата сега, година по-късно. Тогава ще обявим публично кои са 100-те лекари, които се ползват с най-голямо доверие сред пациентите си. През цялата тази година описвахме най-интересните случаи от практиката на посочените от читатели медици.
“Напоследък все по-често чуваме за осъдени доктори, за корумпирани или пренебрегнали Хипократовата клетва лекари. Нека се чуят и добри думи!”, пише в писмото си Милена Калоянова от София. Тя номинира д-р Красимира Жекова, началник на родилното отделение в болница “Света Анна”, която преди години помогнала да се роди прекрасната й дъщеря.
Гинеколозите са сред най-често посочваните като доверени лекари, вероятно защото зачеването или раждането на дете се приема като най-радостното събитие в живота на човек.
Читателите на в. “24 часа” имат доверие още на редица акушер-гинеколози: доц. Асен Николов, проф. Николай Доганов и д-р Емил Филипов от “Майчин дом”, д-р Румяна Христова и д-р Мария Янкова от болница “Лозенец”, д-р Райна Ковачева, от Първа АГ болница “Света София”, д-р Антони Ненов и д-р Николай Попов от “Шейново”.
Хората харесват още лекари като д-р Румен Пандев, хирург-ендокринолог в ИСУЛ, д-р Николай Цуцумански, детски травматолог от “Пирогов”, и доц. Илия Салтиров, уролог от ВМА.
Хирурзите са друга професионална група, издигнала се високо в очите на хората, претърпели сериозни здравословни проблеми. Една операция може да преобърне живота на човека, понякога тя е свързана и със злокачествено заболяване или пък някакъв риск за живота. Истинска лавина от номинации пристигна за двама от най-добрите гръдни хирурзи у нас, които освен това са и братя близнаци - Евгени и Емил Аструкови. Първият дълги години работи в “Св. Екатерина”, а вторият - в белодробната болница. За тях читателите не пестят добрите думи. Около него витае “дух на спокойствие и доброта”, пише за Емил Аструков неговата пациентка Соня Андреева.
Ето какво споделя още тя: “Ненадейно кървене от белия дроб преобърна света пред мен и моите близки. Дни след това седях и чаках със свито сърце пред кабинета на доцент Аструков в белодробната болница “Света София”. Препоръката беше от личния ми лекар. Преди две години изпратила при него възрастен пациент - много тежък случай. Никой не искал да го оперира, но Аструков се наел, направил “брилянтна операция” и човекът бил жив и здрав до днес. Вярвах. Надявах се. Нали още в Стария завет е казано - “докторът е десницата Божия”.
Някои медици подценяват разговора с пациента или пък не си дават сметка, че той възприема заболяването си до голяма степен емоционално. Затова пък онези, които имат усета на психолози, успяват да спечелят искреното доверие на болните.
“Скоро моята драма приключи с щастлив край - продължава писмото си Соня Андреева. - Диагнозата ми се оказа рядко срещана 1 на 10 000, но доцент Аструков я беше разпознал веднага. Патолозите от неговия екип я доказаха. Потвърдиха я и тези от раковата болница. Благодарение на вярната му преценка запазих дробовете си и сега не съм инвалид. Всички искахме да го прегърнем. Бяхме щастливи. Животът отново беше прекрасен.”
“Повярвайте ми, хора, той е роден с призванието си, наистина Хипократовата клетва е закон за него”, не сдържа емоциите си и Зоя Нитова. Кали Коен, управител на дом за възрастни хора, пък хвали доц. Емил Аструков за това, че много пъти е помагал на старците. Не е имало ден или час, в който той да не се отзове на нуждите на болните от старческия дом, допълва Коен.
Освен като добър хирург, там го познавали и като изключително човечен и отзивчив лекар. Бях с много силна желязо-дефицитна анемия и въпреки вливанията, които ми правеха, дълготрайни промени в кръвта не настъпиха, пише читателката Венезия Камхи от София за другия хирург близнак - Евгени Аструков. Имах късмет, че попаднах в ръцете на един истински лекар и голям човек, казва за него друга читателка, оперирана от рак на гърдата. Диагнозата и операцията разтърсили из основи семейството й, но те преодолели шока с подкрепата на Евгени Аструков.
Много похвали читателите отправиха и към началника на клиниката по анестезиология и интензивно лечение в Александровска болница доц. Николина Бовянска. Една от пациентките й, оперирана от тумор, признава, че лекарката е върнала желанието да продължи да живее. “Преди време бях приета в урологията на Александровска болница с нетърпими болки в левия бъбрек и повече от седмица много висока температура. След продължилата над 5 часа операция по отстраняването на левия бъбрек, в който е имало над 4,7 кг гной, бях настанена в реанимация. Благодарение на големия професионализъм и грижи, които доц. Бовянска положи за мен, аз започнах да се възстановявам и на 13-ия ден бях изписана - успях сама, накрака да напусна отделението”, не крие възхищението си от уменията на доц. Бовянска и екипа й Е. К. от София.
Читателите изказват благодарностите си още на проф. Никола Владов от Военномедицинската академия, който прави сложни чернодробни операции и трансплантации, на проф. Григор Горчев от Плевен, който единствен у нас оперира с иновативния робот “Да Винчи”. Имат доверие на неврохирурга доц. Николай Габровски от “Пирогов”, детския хирург от същата болница проф. Огнян Бранков, проф. Генчо Начев от “Св. Екатерина”, който оперира и трансплантира сърца и много други.
Читателите номинират също личните си лекари, които не жалят време и нерви, а и помагат с избора на лечение по-нататък. Д-р Живко Христов от Хасково например има голяма практика и пациентите му се чудят как смогва да се справи с цялата работа.
Много хора са подкрепили и д-р Бонка Димитрова от Долни Дъбник.
Номинациите продължават до края на март. Всеки може да изпрати името на лекаря, спечелил доверието му, на имейл [email protected] или на адрес 1504 София, бул. Цариградско шосе” 47, редакция на в. “24 часа”, като използва талона, отпечатван на първата страница от приложението “Докторе, кажи!”.
Джипита и травматолози също са много харесвани
Ето още някои от номинираните лекари:
-Д-р Живко Христов, Хасково, педиатър
-Доц. Ива Петкова, офталмолог, Александровска
-Доц. Иван Гаврилов, хирург, Онкологията в София
-Николай Цуцумански, детска травматология "Пирогов"
-Корнелия Горанова, Монтана, общопрактикуващ
-Д-р Даря Петкова - очен лекар в Първа градска болница.
-Проф. Тома Пожарлиев, ръководител на Обща и лапароскопска хирургия в УМБАЛ "Св.Анна" София
-Д-р Веролина Найденова от ХХV поликлиника в жк Младост III, София, личен лекар
-Д-р Евгени Кирязов от отделение по коремна хирургия "Света Марина - Варна"
-Д-р Миладинка Николова, педиатър от гр. Нови пазар
-Д-р Веселин Матеев, дерматолог, Александровска
-Д-р Иван Гьорев, детски травматолог в "Пирогов"
-Д-р Елена Маринова- специалист УНГ от Разград
-Доц.д-р Илия Салтиров, началник на клиниката по ендоурология, ВМА
-Д-р Кирил Генов, личен лекар от Свиленград
-Д-р Красимира Ковачка, кардиолог и управител на МБАЛ- Самоков
-Д-р Емил Начев, ендрокринолог, Университетска болница по ендокринология "Академик Иван Пенчев"
-Д-р Малинка Боцова, личен лекар, Троян
-Д-р Васил Даскалов, лекар в МЦ"Надежда", Пловдив
-Проф. Тройчо Троев, физиотерапия, ВМА
-Д-р Любомир Бойчев, акушер-гинеколог, МБАЛ-Тутракан
-Д-р Анета Мануилова от Онкологичен диспансер - Велико Търново
-Д-р Румен Пандев, хирург ендокринолог, София, ИСУЛ
Коментари