Ендометриозата е заболяване, причинено от хормонален дисбаланс, което води до появата на т.нар. шоколадови кисти в яйчника. В тях се събира кръв, която ги оцветява в кафяво. Жените с тази диагноза страдат от много болезнен цикъл. Но по-лошото е, че много често миомите и ендометриозите вървят в комплект и ако не се вземат мерки, това съчетание може да доведе до стерилитет.
Като профилактика срещу това доц. Дянкова препоръчва забременяване преди 30-годишна възраст, както и вземане на лекарства за регулиране на хормоналния цикъл. Затова при менструални нарушения като болки, прокървяване в средата на цикъла или закъсняване трябва да се потърси лекар специалист. Най-точен е прегледът с вагинален ехограф, който може да засече и най-малките изменения в женските полови органи в размер на 5 мм. При обикновен преглед малките кисти не могат да се открият. Затова се приема, че вагиналната ехография е метод за ранно откриване на онкологични кисти и промени в яйчниците. Миомни възли и кисти се виждат и при преглед с коремна сонда, но когато са по-големи.
За да се постави по-точна и окончателна диагноза, в тези случаи е необходимо и хормонално изследване, както и да се проследи как се регулират нещата след предписаното лечение. Проблемът е, че кистите могат да доведат до кистозна мастопатия на гърдите. И тук има значение наследствената предразположеност, както и многото аборти. Някои спирали понякога също активират възпалителни процеси и вторично причиняват появата на кисти, обяснява лекарката. Затова според нея е добре да се ползва хормонална спирала, която да предотвратява появата на миоми, кисти и полипи. Освен че предпазва от бременност, тя регулира нивото на хормоните и предотвратява обилния цикъл, характерен за обикновените спирали.
За своя дълъг стаж в специализираната болница за онкологични заболявания доц. Дянкова със съжаление констатира, че има малко развитие и промяна в културата на поведение на пациентите. Може би в последно време младите стават по-редовни и стриктни в прегледите, вероятно заради информацията в медиите. Но много често жените не разбират, че трябва да ходят на профилактичен преглед дори да нямат никакви оплаквания.
А медицината днес е напреднала толкова, че за фамилно предавания карцином на яйчника се правят генетични тестове, правят се и профилактични операции, макар че болните обикновено са твърде консервативно настроени - никой не иска да му се маха здрав орган. Но тези практики са доказали своя ефект в чужбина и ако навлязат и у нас, хората няма да се тревожат, че някой в рода им е с онкозаболяване.
С големи възможности за точни изследвания са и двата ПЕТ-скенера в София и Варна. Това модерно изследване показва карциномните огнища. С него се откриват и гранични случаи на атипични клетки, за които още не се знае в каква посока ще тръгнат. Добре е предраковите находки да се отстранят оперативно за по-голяма сигурност, казват онколозите.
Сериозен проблем според доц. Дянкова е, че по тези въпроси не се говори достатъчно, защото има страх. Тя с изненада установява, че щом отговори на въпроса къде работи, обикновено насреща си вижда една гримаса - "точно там ли". И това е масово явление. Просто съществува психологическа задръжка, която кара жените да избягват темата, констатира лекарката. Затова й се налага често с дни да убеждава пациентките да се оперират.
Изненадана е, че често те се вслушват по-лесно в съветите на съседи и приятели, отлагат, колебаят се, страхуват се разрезът да не ги загрози. И това забавяне обикновено влошава нещата и се стига до усложнения. Нейният съвет като специалист с дългогодишен опит е поне два пъти в годината да се ходи на гинеколог. При рискови случаи, когато е назначено лечение, на контролни прегледи се ходи на 3 месеца.
Опасни ли са стимулациите "ин витро" за жени с фамилна обремененост? На този деликатен въпрос не може да се даде еднозначен отговор. Има пациентки, които са фамилно рискови, но нищо не може да спре една жена, решила да стане майка, подчертава тя. Това за нея е по-важно от собствения й живот.
Единственото решение е рисковите случаи да се консултират, за да може всяка жена да вземе правилното решение. Доц. Цветана Дянкова е завършила медицина в София. Специализира акушерство и гинекология. Над 30 г. работи в клиниката по гинекология към Специализираната болница за активно лечение по онкология. Защитава дисертация на тема "Лечение и прогностични фактори при авансирал яйчников карцином". Там се проследяват 150 пациенти с операция и химиотерапия.
През 1992 г. специализира в САЩ - печели стипендия на Американската асоциация за борба с рака. През 2008-а се обучава в Кливланд клиник - четвъртата по големина болница в Щатите. Член е на Европейската асоциация по гинекология и онкология. Нейни статии са публикувани в специализирани международни издания. Преподава на специализанти. Проучва методи за профилактика и ранна диагноза на онкологичните заболявания.
ЗИНА СОКОЛОВА
Доц. Цветана Дянкова е завършила медицина в София. Специализира акушерство и гинекология. Над 30 г. работи в клиниката по гинекология към Специализираната болница за активно лечение по онкология. Защитава дисертация на тема "Лечение и прогностични фактори при авансирал яйчников карцином". Там се проследяват 150 пациенти с операция и химиотерапия.
През 1992 г. специализира в САЩ - печели стипендия на Американската асоциация за борба с рака. През 2008-а се обучава в Кливланд клиник - четвъртата по големина болница в Щатите. Член е на Европейската асоциация по гинекология и онкология. Нейни статии са публикувани в специализирани международни издания. Преподава на специализанти. Проучва методи за профилактика и ранна диагноза на онкологичните заболявания.
Миомите често са наследствени
Миомите често са наследствени и тенденцията е те да се "подмладяват". До този извод доц. д-р Цветана Дянкова стига след повече от 30 години практика. Акушер-гинекологът в Специализираната болница за активно лечение по онкология е номинирана от благодарни пациенти за инициативата на "24 часа" "Лекари, на които вярваме". Според специалистката миомите и кистите зачестяват, защото се предават фамилно. Тази предразположеност се засилва във всяко следващо поколение, като възрастовата граница се измества. Ако при бабата или майката заболяването е открито след 40-годишна възраст, сега то се появява след навършване на 30 години.
"Това е неприятното, "подмладяването" на миомите - казва доц. Дянкова. - Проблемът е, че те пречат на забременяването. А в днешно време по много причини първата бременност се отлага за по-късно - образование, кариера, и така проблемът при жените с миоми се задълбочава, стига се до "ин витро", което е твърде неприятно."
Миомата е фибром, който може да бъде вътре в мускулатурата на матката и отделно "на краче" извън нея (т.нар. полип), който по-лесно се маха оперативно. Има полипи в канала на шийката на матката, които са възпалителни, има други в кухината на матката, които са хормонално продуцирани.
Много често жени с болки в гърдите и обилен мензис имат тези проблеми. Освен миомите за появата на стерилитет значение има и фактът, че след 28 години намаляват овулиращите яйцеклетки.Това се дължи на различни фактори, но една често срещана причина е зачестяването на метаболитния синдром, диабет 2-и тип (т. нар. старчески). Той в последните години също се "подмладява" и води до хормонален дисбаланс. (24 часа)
Коментари