Д-р Петьо Брезоев, дерматолог, специализирана дерматологична практика, отговаря на въпроса на Живко Димов
За правилното функциониране на всеки орган, включително кожата, е необходимо да бъдат налице няколко основни фактора, важни за съответната система. При кожата това е функцията на мастните жлези, които отделят специфични масла (себум), които в комбинацията с мазнините, отделени от роговите клетки, и водата образуват защитната воднолипидна мантия. По този начин кожата е предпазена от загуба на вода от епидермиса и еластичността гарантира здравина.
При работа с абразивни груби материали, съчетани с често измиване на ръцете, се получават два основни проблема. Обезмасляване, което разрушава воднолипидната мантия, и задебеляване на роговия слой. Кожата губи своята еластичност, става суха и груба и впоследствие се получават цепнатини. Почвата е абразивна, влажна и контактът с нея много бързо води до влошаване на функцията на кожата на ръцете.
За да се справите с проблема, трябва да спазвате няколко прости правила. На първо място е предпазването на кожата на ръцете с работни ръкавици. За много пациенти това е достатъчно за решаването на проблема. Втората стъпка е често нанасяне на бариерни кремове за ръце, които възстановяват воднолипидната мантия на кожата и подобряват еластичността. Ще откриете голямо изобилие от такива в аптеките. При полепване на пръст по кожата тя трябва да бъде измивана веднага и кожата да бъде намазана с подходящия крем.
Ако вече са се образували повърхностни цепнатини, трябва да използвате епителизиращи кремове в комбинация със средства, омекотяващи вроговената кожа. Най-често се препоръчват кремове, съдържащи урея. При много дълбоки и болезнени цепнатини ще трябва да потърсите лекарска помощ за овладяване на състоянието, защото раните трябва да бъдат обработени със специфични разтвори.
Най-доброто решение на този проблем са недопускането на изсушаване на кожата на ръцете, честото омазняване и ползване на персонални защитни средства при рабата.
Коментари