Д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Света Екатерина" в София, отговаря на въпроса на Иван Василев (48 г.)

Замяната на аортната клапа се извършва, когато тя е засегната от ревматизъм или друго вродено или придобито заболяване. В зависимост от нарушението във функцията на клапата-стеснение (стеноза) или пропускане (инсуфициенция) или комбинация между двете, се използвата различни методи.

Най-новият метод за смяна на аортна клапа само при аортна стеноза е транскатетърното поставяне на аортна протеза. При този метод се поставя протеза, без да се отваря гръдният кош, а се вкарва през бедрената артерия или с малък разрез през върха на сърцето. Това е нова процедура, която се извършва рутинно в развитите страни (САЩ, Канада, Англия, Франция, Германия и др.) в последните три години. В България лицензирана за тази дейност е само болница “Св. Екатерина”, където се извършват такива процедури. Трябва да се има предвид, че стандартният метод за лечение на аортна стеноза все още си остава операцията на отворено сърце поради големия опит и добрите оперативни резултати.

Безкръвният метод (транскатетърно поставяне на аортна клапа) е най-добрият избор при много възрастни пациенти - над 75 години и болни с висок риск от рутинната операция, слабо сърце и други несърдечни заболявания (бъбречна недостатъчност, дихателна недостатъчност, кръвни заболявания и др.). Основният проблем за извършване на тази процедура е високата цена, която все още не се покрива от здравната каса.

Решението за използването на неоперативното поставяне на аортна клапа става след обсъждане от кардиолози и кардиохирурзи в специализирания център. Когато става дума за пациенти с комбиниран аортен порок или аортна инсуфициенция и тези, които не влизат в посочените по-горе групи, се извършва операция на открито сърце за смяна на аортната клапа.

Могат да се използват за смяна на аортна клапа два вида протези - биологични или механични. Определянето на на вида протеза става предоперативно от кардиохирурга след разговор с пациента. Изборът зависи от няколко фактора. Един от тях е свързан с лекарствата за разреждане на кръвта. При риск от приемане на такива медикаменти (кървене) се предпочитат биологични протези. Друга причина за поставяне на биологична протеза е напредналата възраст - над 70 години или предполагаема къса преживяемост.

Биологични протези се използват и при тромбоза на предишна механична клапа, инфекциозен ендокардит и др. Механичните протези се използват в млада възраст, при бъбречна недостатъчност, при пациенти на хемодиализа, при риск от образуване на тромби и в зависимост от индивидуалните особености на пациента, пола и др. При всички случаи решението за смяна на аортна клапа и начинът, по който да стане, изискват консултация с опитни специалисти.