Д-р Петър Петров, от 7 години работи в областта на медицината на съня, специализира кардиология във ВМА, отговаря на въпроса на Кристина Стефанова

Hощното изпотяване е често срещано оплакване. Може да се дължи както на фактори на околната среда (например прекомерно висока стайна температура), така и на редица медицински състояния. За съжаление този симптом е твърде неспецифичен, което изисква консултация лично със специалист за установяване на точната причина.

Едно от най-честите заболявания, причиняващи обилно нощно изпотяване, особено в областта на главата и раменете, е обструктивната сънна апнея. Среща се при около 5-10% от възрастното население.

По-честа е при хора с наднормено тегло и силно, смущаващо околните хъркане. Протича с периодично повтарящи се паузи в дишането по време на сън, дължащи се на отпускане на меките тъкани в областта на носоглътката и последващо запушване на дихателния път. Продължителността на паузите е различна. В тежките случаи може да достигне над 90 секунди.

Преодоляването на обструкцията на горните дихателни пътища изисква огромен физически труд от страна на организма, което е причината за обилното потене. В тези случаи се препоръчва провеждането на изследване на съня. Започването на терапия с т.нар. СРАР апарат елиминира дихателните паузи, обилното нощно потене и всички останали симптоми и рискове на това заболяване.

Често пъти нощното изпотяване, особено при жени, може да е от ендокринната система. Така например по време на бременност настъпват интензивни хормонални промени, които нерядко водят до това оплакване.

При жени на определена възраст нощното потене и топлите вълни може да са първа проява на настъпваща менопауза. От патологичните състояния може да се търсят като причинители повишената функция на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм), понижената кръвна захар (хипогликемия) и по-рядко феохромоцитомът.

Редица бактериални и вирусни инфекции също може да протекат с нощно изпотяване. Такива са например туберкулозата, инфекциозният ендокардит, остеомиелит, тонзилит и др. В тези случаи се наблюдават и други белези на възпаление в рамките на т.нар. токсико-инфекциозен синдром.

Доста по-рядко нощното потене в комбинация с фебрилитет и загуба на тегло може да е симптом на активност на сериозно хематологично заболяване, каквито са например ходжкиновите и неходжкиновите лимфоми.

При 10-20% от пациентите, приемащи антидепресанти също може да се наблюдава нощно потене като страничен ефект от терапията. По-рядко това може да се дължи на прием на лекарства от други групи.

Известни са случаи и на идиопатична хиперхидроза, при която организмът произвежда прекомерно количество пот, без да може да се установи някаква медицинска причина.

Във всички случаи трябва да се знае, че обилното нощно изпотяване рядко протича изолирано и изясняването на съпътстващите симптоми е от особено значение за установяване на причината. Едва тогава ще може да се проведе правилното лечение, насочено към основното заболяване.