Д-р Петър Петров, от 7 години работи в областта на медицината на съня, специализира кардиология във ВМА, отговаря на въпроса на Лилия Евтимова

Събужданията през нощта са обичайни явления, характерни за съня на всеки човек. За нормално се смята, ако техният брой не надвишава 15-20 за един час. Повечето от тях са твърде краткотрайни и не могат да бъдат осъзнати. Смята се, че биологичната им роля е да дадат на спящия организъм възможност да “сканира” заобикалящата среда и при евентуална опасност да се подготви за пълно събуждане и действие.

Редица външни и вътрешни фактори могат да доведат до повишен брой събуждания и съответно да нарушат съня. Такива са напрегнатото всекидневие, стресът, обилното хранене и употреба на алкохол вечер преди лягане, нощният шум, светлина и др. От заболяванията, които водят до повишен брой събуждания, най-чести са обструктивната сънна апнея и синдромът на неспокойните крака.

Продължителните нощни събуждания може да са симптом на безсънието. По-често е при жени и при стари хора. Основното при това нарушение е оплакването от некачествен сън, което се изразява в трудно заспиване, трудно поддържане на съня, събуждане твърде рано или комбинация от трите. Симптомите трябва да са налице въпреки осигурени подходящи условия за здрав сън и да водят до дневни последствия като умора, сънливост, повишена раздразнителност, отслабена мотивация, нарушена концентрация на вниманието, главоболие и др. За да се прецени едно безсъние като хронично, оплакванията трябва да са налице най-малко три пъти в седмицата в продължение най-малко на шест последователни месеца.

За възникването на безсънието играят роля три групи фактори - предразполагащи (пол, възраст, повишена склонност към тревожност), отключващи (силен стрес, фактори на околната среда) и поддържащи (погрешни "стратегии" за справяне с дневните последствия като консумация на кофеинови напитки, дремки през деня, прием на алкохол и сънотворни лекарства). Предразполагащите фактори създават благоприятния терен, отключващите дават началния тласък, а поддържащите "поемат щафетата", като затвърждават и хронифицират безсънието.

За справяне с безсънието е важно да си създадете правилни сънни навици, които стриктно да спазвате. Намалете до минимум стреса, избягвайте дневните дремки, не консумирайте алкохол и стимулиращи напитки вечер преди лягане, осигурете си тихо, добре проветрено и спокойно място за сън. Не посягайте веднага към сънотворните лекарства и не приемайте такива за продължителен период от време. При хронично и упорито безсъние добри резултати дава провеждането на когнитивно-поведенческа терапия с психолог.