Някои деца се справят по-бързо с "настинките", които най-често се причиняват от вируси, а при други усложнението е гарантирано. Причината е, че децата са с различен имунитет.

Малцина знаят, че съпротивителните сили на детето се определят донякъде и от механизма на раждането му. Желанието да се роди чрез цезарово сечение, без да има категорични медицински показания за това, макар и косвено, също влияе върху формирането, съзряването и развитието на имунната защита на детето, казва д-р Радосвета Росманова, шеф на неонатологията в болница "Софиямед".

Освен това послеродовата адаптация на новороденото е силно затруднена. Родените със секцио по-често се нуждаят от лечение с кислород, тъй като липсва естественият механизъм при раждането, когато белият дроб буквално "се изцежда" от вътреутробната течност, с която е изпълнен. Вътреутробно детето е на топло, тъмно и в безтегловност, като поема хранителни вещества и кислород през плацентата. То се развива в стерилна среда, предпазено от преки неблагоприятни въздействия. Белият дроб не функционира и е пълен с течност. Минавайки през тесния родов канал, той механично се освобождава от нея и така му се дава възможност да се разгъне с първото вдишването на въздуха", пояснява специалистката.

Преминаването на бебето през родовите пътища има значение и за първата му среща с различни бактерии. Обикновено те са полезни или "добри", които нормално обитават влагалището на здравата родилка, разказва още д-р Росманова. Чрез близкия контакт при раждането детето поема от майката тези пробиотици, които са добре дошли за малкото. Всички те ще му помогнат по-късно за храносмилането и имунитета. При секциото бебето излиза от стерилната среда, като се избягва контактът с родовия канал и по-този начин то не поема влагалищната флора на майката. След раждането то обикновено е отделено от майката, тъй като тя престоява в реанимация около 24 часа.

Първият контакт на детето е с болничния персонал и болничната среда. Ако клиниката е затрупана с раждания, не разполага с достатъчна площ за всяко дете, а персоналът е оскъден и хигиената занижена, има риск от повече бактерии с висока резистентност към антибиотици. Именно те първи попадат в новородените. Като прибавим и по-късното начало на кърменето, има реална опасност децата по-късно да страдат по-често от различни смущения при храненето и недостатъчна имунна защита.
Първите 6 месеца след раждането новороденото носи голяма част от имунитета на майката. През последните седмици от бременността през плацентата преминават много майчини антитела - протеини, които пасивно ще предпазят бебето в първите месеци от различни инфекциозни заболявания. Майки, преболедували дори преди много години инфекциозни болести като варицела, могат да защитят по този начин малкото си.

Обикновено предадените антитела се разграждат към 6-ия месец след раждането, а бебето не е изградило все още пълноценни собствени, затова по това време наблюдаваме физиологичен спад на имунитета, пояснява д-р Росманова. В този критичен момент трябва да се помисли за допълнителна защита. Чрез кърмата малкото получава подкрепа за имунитета си. Кърмата е уникална като състав и досега нито едно адаптирано мляко за кърмачета не може да я замени. За да се подсигурят условия за здравословно развитие на детето, освен естественото хранене в първата година от живота значение има и качественото захранване, поддържането на добра хигиена и разходки на открито. Застоялият и мръсен въздух в затворените помещения влияе зле на бебето, защото много алергени въздействат върху дихателните пътища. Не бива да забравяме, че системите в организма на бебето продължават да се развиват и след раждането, обобщава лекарката.

Критичен момент за детския имунитет е изпращането на малкото в детска ясла или градина. Риск е срещата на децата с връстници, с които до момента то не е контактувало. Има психологически стрес от смяната на средата, раздялата с любимите хора, промяната на дневния режим. Това се отразява върху съзряването на имунната защита. Ако тръгването на ясла или градина предстои от есента, може да се помисли за допълнително стимулиране на имунитета, съветва д-р Росманова. "Има хомеопатични препарати, които могат да се прилагат и при съвсем малки деца, защото не дават никакви нежелани странични ефекти. Даването им може да започне още от ранна есен, дори от края на август, за да се подготви неукрепналият детски организъм за срещата с вирусите през дъждовния сезон", коментира тя.
На пазара има и много противовирусни препарати, които влияят добре на възрастните.

Няма обаче сигурни данни какъв е ефектът им върху съвсем малките деца до 2-3 г. "В ранната възраст нямаме възможност да прилагаме определени медикаменти или ги прилагаме с определен риск. Затова е добре да се ползват натурални и хомеопатични продукти, които подпомагат изграждането и съзряването на имунитета. Обикновено това са препарати, които се прилагат за един месец, а след това се прави почивка. Освен през зимата, когато започват грипните вируси, другият пик на инфекциите е през пролетта. Уместно е от есента до пролетта да се направят 2-3 такива курса", съветва лекарката.

Някои деца боледуват през седмица-две, още след като тръгнат на ясла или градина. Важно е да се знае какъв точно е проблемът. Обикновено малките страдали от вирусни инфекции, при които антибиотиците не помагали. Всеки лекар с добър опит можел да разграничи вирусна от бактериална инфекция. От 2 г. пък започна задължително ваксиниране срещу стрептококи, което до голяма степен намали ангините, причинени от тези бактерии. "Имунизацията пази, но не от абсолютно всички патогенни микроорганизми. Друг въпрос е, че след вирусната инфекция имунитетът временно е сринат и бактериите се размножават почти необезпокоявани", коментира лекарката. Основното въздействие на хомеопатичните препарати е върху клетъчния неспецифичен имунитет, тоест те подготвят организма не само за определен вид бактерии или вируси, а повишават защитните сили спрямо всички микроби. Въздействат и стимулират по-бързото изграждане на специфичния имунитет - когато детето се срещне с даден болестотворен причинител, много по-бързо от останалите деца изработва имунитет.

Ако майката е пропуснала да подготви детето предварително за среща с вирусите, има възможност да подкрепи съпротивителните му сили и при самата инфекция. "За препарата имунокинд е доказано, че има и антивирусно действие, затова може да се дава и в хода на самото заболяване. Още по-добър е ефектът от него, ако се приема около месец преди инфекцията. Хомеопатичното лекарство може да се дава и на съвсем малки деца на 1 месец, няма долна възрастова граница", пояснява д-р Росманова.
Може да се прилага и при бебета, ако по-голямото братче или сестриче посещава детско заведение. Често то носи някакъв вирус вкъщи и го предава на останалите. Дори двете деца да са разделени и да се спазва строга хигиена, майката неволно може да стане преносител на микробите. Много хубав е ефектът при често боледуващите деца над 2 г., затова им го препоръчвам, съветва лекарката. Нормата за често боледуващо дете е различна, но като ориентир се приема, ако на сезон се регистрират повече от 6 заболявания. Тогава малкото попада в групата на често боледуващите.