При болни, преживели средно тежък мозъчен инсулт, от изключително значение е навременното започване на рехабилитацията, от която до голяма степен зависи степента на възстановяване и по-бързото социализиране на пациентите. Рехабилитацията се провежда съобразно вида на инсулта - дали е масивен, средно тежък или лек, има съпътстващи заболявания като високо кръвно налягане, метаболитен синдром и др. Съобразява се с възрастта му, рехабилитационния му потенциал и т.н.
Съобразно тези показатели се назначава и съответната рехабилитационна програма на пациента, която включва близки и по-далечни задачи. Това означава, че не бива в началото на възстановяването, да се поставят твърде високи изисквания и очаквания от провежданите процедури.
Добре е възстановителната програма да започне още в края на острия стадий -
7-10 дни след инсулта, докато болният е в болница за активно лечение, и след това да продължи в болница за долекуване или в клиника за рехабилитация и физиотерапия, каквато е нашата.
Възстановяването започва с т.нар. лечение в положение, което се прави с цел предотвратяване на контрактури (патологично свиване на ставите на крайниците), и продължава към постигането на вертикализация - болният постепенно се изправя от седнало до ходещо положение. Много често пациентите имат нарушение в походката, познато като "косене на трева" - болният замята крайниците настрани, което изисква специализирана рехабилитация. Програмата включва както лечебна гимнастика за раздвижване, така и
физио-терапевтични процедури съобразно нуждите и съпътстващите усложнения на пациента. Много добър ефект при раздвижването на болния дават масажите. Но и при тях програмата се назначава внимателно, с постепенно нарастващ интензитет и сила на провежданите процедури, и не е желателно да започват още в острия стадий.
Масажът е препоръчителен и при появата на фациалис (възпаление на лицевия нерв), при който е препоръчително пациентът да спи на страната на увредата. Някои колеги препоръчват дъвченето на дъвка, което според мен не е желателно.
След провеждането на кинезитерапията (лечебната гимнастика) и физиотерапията (различните процедури) се пристъпва към ерготерапията - последния и най-модерен подход при възстановяването на пациента, чиято цел е да му осигури максимално възможната самостоятелност и независимост, адаптирането му към изискванията на средата и интегриране в обществото. В нашата клиника провеждаме групови терапии - от двама ерготерапевти, работещи с по 6-има пациенти. Програмата продължава 20 дни и дава доста добри резултати. Добър е ефектът и от възстановителната програма в някоя болница за долекуване или т.нар. санаториуми в някой от планинските ни курорти като Банкя, Велинград, Наречен и др.
Рехабилитацията трябва да се провежда паралелно с вторичната профилактика на рисковите фактори, довели до мозъчния инсулт - артериалната хипертония, захарния диабет, хиперлипидемията и другите съпътстващи заболявания. Според тяхното наличие болният спазва и съответния режим на възстановяване.
Навременното започване на рехабилитацията предотвратява степента на инвалидизиране на пациента, нуждата от постоянен придружител и дава шанс за максималното му възствановяване. В САЩ например са изчислили, че един правилно вложен в рехабилитацията на такива пациенти долар се възвръща 23 пъти в икономиката на държавата.
Коментари