На читателския въпрос отговаря д-р Борислав Ацев, кардиолог в университетската болница "Св. Екатерина" в София"


Болката зад гръдната кост при физическо натоварване е типична проява на исхемична (коронарна) болест на сърцето и се нарича стенокардия. Тя се проявява при исхемичната болест на сърцето поради стеснение на коронарните артерии. Това намалява притока на кръв и кислород към сърдечния мускул.

При физически усилия работата на сърцето се увеличава и недостигът се засилва. Тогава казваме, че сърцето започва да "плаче" за кислород. Стенокардията трябва да се отличи от болки в гръдния кош, които не са от сърдечен произход. Такива болки могат да се проявят при тумори, белодробни заболявания, заболявания на гръбнака и ребрата, на хранопровода и стомаха.

Стенокардията се проявява с болка зад гръдната кост, която се разпространява към лявата и или към двете ръце, към шията и челюстта, към гърба или корема. Отличителното е, че ако се вземе една таблетка нитроглицерин и болката отшуми след 1-2 минути вероятността тя да е от сърдечен произход е голяма.

Типичната стенокардия при усилие се характеризира обикновено с отшумяване на болката при прекратяване на усилието. Всяка болка в гръдната област би трябвало да се оцени от лекар и да се проведе изследване при кардиолог с електрокардиограма, ехокардиография и задължително стрес-тест на велоергометър или пътечка (тредмил). Според резултатите от теста се преценява дали трябва да се направи коронарография, където се виждат коронарните артерии чрез контраст или се насочва пациентът към консултации с несърдечни специалисти, ако отпадне съмнението за сърдечно заболяване. Трябва да се имат предвид и рисковите фактори като хипертония, повишен холестерол, диабет, тютюнопушене и наследственост.