Най-новата и прецизна терапия за лъчелечение при онкоболни - с протони, бе представена у нас от проф. Андреас Бокиш, началник на клиниката по нуклеарна медицина в Университетската болница на град Есен, Германия. Той гостува в София за откриването на информационен център, който ще оказва съдействие на пациенти да се лекуват в лечебното заведение, но също и в други немски болници. По този ред българите ще плащат по тарифата на държавните здравни каси в Германия, а не по-скъпо, както ако сами организират лечението си в чуждата страна.
Протонната терапия осигурява най-прецизното лъчелечение и представлява въртяща се на 360 градуса около пациента гигантска стоманена конструкция с диаметър 25 метра. Теглото й е 670 тона. Онлайн контрол централа следи интензивността на протонния лъч до 100 000 пъти в секунда. При най-малкото отклонение от предварително разработения план за облъчване, апаратът спира в рамките на половин милисекунда, поясни проф. Бокиш. Така защитата на пациентите е гарантирана в още по-голяма степен.
Протонните лъчи проникват до 30 см в тъканите и достигат дълбоки туморни образувания за разлика от другите конвенционални методи на лъчетерапия. При класическото облъчване за разрушаването на тумора се използват фотони, които обаче увреждат съседните здрави тъкани.
При протонната терапия тези вредни последствия са значително намалени, защото протоните могат да проникнат на определена дълбочина, като отделят цялата енергия на края на пробега си. Това запазва тъканите както по пътя на тумора, така и под него. Именно това прави терапията по-щадяща и подходяща за лечение на деца и дори бебета под пълна упойка. Тя се прилага успешно и при рак на труднодостъпни места - например в окото.
Има достатъчно клинични данни, че тя дава много добри резултати, допълни проф. Бокиш. Един курс с протонната терапия ще струва около 20 000 евро. Ако се налагат някакви други изследвания или манипулации, те се заплащат отделно.
Прецизността е друг плюс на новата терапия. Постига се точност до 1 мм. Дългата подготовка за използване на новата технология служи именно за това - да се уцели точно и само туморът.
При рака на окото малките туморчета сякаш се "изтриват" с протонната терапия. Тя идва на помощ и при необходимост от третиране на гръбначния стълб, където не е желателно да има облъчване, тъй като костният мозък е много чувствителен. "Вече се знае много за този метод, но с практиката ще се натрупа допълнителен опит. Все още е рано да се говори за процент на успеваемост. В клиничната употреба ще се види как точно действа новата терапия. Уверени сме в успеха, иначе болницата не би инвестирала 150 млн. евро", казва проф. Бокиш.
В Германия са направили изчисления, че един апарат е достатъчен за 10 млн. души. При анализа са взети предвид индикациите, за които от днешната гледна точка на науката се смята, че протонната терапия дава значително по-добри резултати. Излиза, че за някои по-малки страни няма да е рентабилно да поддържат свой център. Изискват се и много опитни специалисти, които да работят там. Това е друг сериозен проблем с оглед на недостига на квалифицирани кадри в цяла Европа.
Апаратът се прецизира и очакваме много скоро да лекуваме първия пациент, обясни проф. Бокиш пред столични лекари и журналисти.
В Онкологията на болницата в Есен се правят много трансплантации на костен мозък, 150-200 чернодробни трансплантации годишно, 200 операции за рак на щитовидната жлеза и още много други операции и манипулации. Болницата разполага с два циклотрона за производството на консумативи, които се използват за диагностика с позитронно-емисионен томограф (ПЕТ). От 10 000 пациенти годишно, които диагностицираме, над 4000 минават през ПЕТ скенера, поясни проф. Бокиш.
Комбинацията на това изследване с компютърна томография дават 91% точност на диагнозата.
Така лечението е по-ефективно за пациента и с по-малко разходи. При лъчелечението пациентът може да понесе облъчване до 4 грей (единица за радиация), но така се достига максималната граница, добави проф. Бокиш. Голяма част от метастазите не могат да се третират, така че за тях се налага друго лечение, коментира той.
Проф. Бокиш представи и един от първите интегрирани PET/MRI уреди за ранно диагностициране на онкологични заболявания - в света има само пет от тях, с единия от които болницата в Есен разполага от близо 2 г. Всеки ден в клиниката с този апарат се диагностицират по 5-има пациента от различни страни, има и българи. Досега сме имали доста пациенти от вашата страна, предимно с тумори на простатата, белия дроб и на гърдата,
коментира проф. Бокиш. Идват и хора с редки заболявания като невроендокринните тумори. Българи питат и за трансплантации, но там е по-сложно да получат медицинска услуга поради недостига на донорски органи.
Всеки пациент, който може да заплати цената, определена от обществените здравни каси в Германия, може да се лекува в болницата в Есен. Здравните каси в Германия плащат твърди цени за определени манипулации. По принцип НЗОК поема някои манипулации в ЕС, но само ако пациентът докаже, че не може да се лекува по този начин в родината си.
Кооперацията с българските болници е възможна по различен начин.
Той се надява да установят контакт между болницата в Есен и различни лечебни заведения у нас. "В идеалния случай лекарите ще разберат, че не могат да правят някои неща, които са необходими за пациента. Тогава го изпращат при нас, ние провеждаме лечението и го връщаме на колегите, които продължават с терапията, каза проф. Бокиш. По думите му най-лесно ще бъде, ако се сключат договори за сътрудничество. Така ще се познаваме с българските лекари, работата ще върви по-лесно, добави той.
Засега информационният център в България ще съдейства на пациентите, които се интересуват от лечение в Германия. Те могат да изпратят медицинската си документация и да получат предварително някакви насоки за необходимото лечение.
Болницата изпраща лечебно-диагностичен план въз основа на българските изследвания и епикризи. Това не е окончателно решение, но служи като ориентир за бъдещата терапия. Пациентите, които ползват услугите на центъра, плащат по-ниска цена от тази, която се предлага директно в отдела за чуждестранни пациенти на самата болница. Това е така, защото болницата няма как да си гарантира извънредно плащане - например в случай че пациента развие още някакво заболяване или се случи нещо, докато е в болницата. Информационният център в София е гарант за плащанията.
Коментари