20-годишната Ташка Георгиева от Чирпан е кръстена на... една скала, на един камък.
"На турски камък е таш, от там идва името ми Ташка. Преди мене майка ми родила две момичета, които починали. Когато забременяла пак, чула, че който се провре в един отвор на скалите край село Медово, ще бъде здрав. Бездетните ще заченат, родилките ще родят здрави деца. Отишла там мама и дала обет: ако роди здраво момче, ще го нарече Бекташ. Ако е момиче - Ташка. Затова съм Ташка. И винаги съм искала да видя камъка, на който съм кръстена."
Това сподели с "24 часа" неотдавна девойката, която работи като здравен медиатор в община Чирпан.
В Медово във всяка къща имат по една история, свързана със скалите, които наистина лекуват болни и бездетни. Те са на няколко километра на север от селото, в полите на Средна гора. Наричат ги Каменната или Вкаменената сватба.
"24 часа" осъществи желанието на Ташка да види камъка, на който е кръстена, заедно с родителите си Тодорка и Борис. Майка й си припомни пътя, който извървяла бременна преди 20 г., и посочи дупката в скалите, през която се провряла тогава три пъти с молитва за здраве на бъдещото си дете. Ташка е живото потвърждение на една легенда, която местните разказват от десетки години. В устата на 90-годишната баба Рада Радкова тя звучи така:
"Живял някога в селата около Хисаря личен момък, Ташко. Богат бил и много работен. Една година се родило много жито и Ташко все не успявал да намери свободна от мливари воденица, където да го смели на брашно. Тук опитал, там опитал, накрая стигнал с колата си през девет воденици в десета, чак някъде далече в равно Загоре. Там воденичарят го съжалил и му обещал на сутринта да смели житото му. Вечерта другоселецът попаднал на хорото. Водела го лична мома Чона. Ташко толкова я харесал, че като се прибрал, не издържал и тръгнал по дългия път обратно да иска ръката й.
Майката и бащата на Чона обаче не искали да дадат щерка си за булка толкова далече, та отпратили сватбарите. Те се скрили в близката гора и вечерта откраднали момата. Тръгнали към момковото село, но се уморили и спрели по изгрев-слънце да починат на хълма над Медово. Тук ги настигнала майката на Чона и проклела сватбарите на камък да станат
Младоженецът Ташко и булката Чона сплели в кръг телата си във формата на каменен венчален пръстен. И който се промуши през него, оздравява, а бездетните зачеват."
Читалищният секретар Иванка Русинова разказва легендата малко по-различно: момъкът е Димо, а момата - пак Чона. Като спрели на почивка на Медовското кале, пред тях се явил дрипав и немощен старец, който им поискал нещо за ядене . Сватбарите обаче го пропъдили. Но старецът не бил обикновен човек, а самият Господ, който слязъл на земята да учи хората на ум и разум. И тъкмо той ги проклел. Така била записана легендата през 1938 г.
Майката на Ташка - Тодорка, чула, че скалите лекуват, от приятел на мъжа си през есента на 1991 г. "Дотогава бях родила две живи и здрави деца - през 1982-а син Георги, от първия ми съпруг, и две години по-късно Гергана - дъщеря на Борис. След това една след друга се намериха Наска, през 1986-а, и Мария, през 1988-а, които починаха като бебета", разказва жената, докато пътуваме към Медово.
За тях докторите казали, че имат атрофия и все ги вземали в старозагорския дом "Майка и дете". Майката видяла Мария за последно, когато момиченцето било на 8 месеца.
Тя ходила по лекари, които й казали, че няма генетично заболяване и пак може да ражда. Много се зарадвала, когато разбрала, че отново е бременна. Този път искала да роди здраво дете на Борис. А той чул от свой приятел - Шмильо Калчев, който работел в горското, за силата на Каменната сватба. Даже ги завел на самото място.
"Проврях се аз три пъти през отвора в скалите, после на едно дърво в съседство оставих един потник, един комбинезон и 5 лева, такава беше традицията", разказва Тодорка и показва на Ташка дупката в скалите. В този момент тя дала онази клетва: ако роди здраво дете, ще го кръсти Бекташ или Ташка. Тя изпълнила дадената дума. И показва за първи път на порасналата си вече дъщеря камъка, на който тя носи името.
Тук в разговора се намесва и бащата Борис: "Тогава ни посъветваха да вземем едно малко камъче от скалите, да го зашием в колан и жена ми да не сваля колана, докато не роди. Добре, но веднъж отидохме на баня и камъчето се изгуби - и аз не зная как, уж беше здраво зашито. На другия ден Тодорка получи силно кръвотечение, за малко да изгуби бебето, но Бог се смили", разказва Борис.
Най-голямата мечта на Ташка е да учи социални дейности в Тракийския университет в Стара Загора, но родителите й нямат пари, за да я издържат. Приказката за нея обаче може да продължи. Соцдепутатката Емилия Масларова, която научи за момичето от медиите и е доцент в катедрата по социални дейности, обещава да помогне за чирпанлийката да се подготви за изпитите, а след това и да й плаща семестриалните такси за задочно обучение.
А в Медово допълват някогашната легенда за Каменната сватба с историята на едно дръвче, израснало в скалите. Говедар от селото го отсякъл, без да знае, че това бил пряпорецът (знамето) на девера на сватбата. И веднага синът на говедаря се сковал от невярна болест.
Интересът към Каменната светба над Медово не секва. Дори в читалищния музей са отделили специален кът за природния феномен. Единственият проблем е, че достъпът до скалите е труден, пътеките дотам почти не личат.
Коментари