Какво бихте предпочели – да се припичате под слънчевите лъчи или да ви мъчи запушен нос, температура и болки? Въпросът е риторичен, но ако сте пропуснали да съберете витамин D през дългите слънчеви месеци тази година, може би имунитетът ви не е в най-добрата си форма и при първото изпитание ще ви го покаже.
Дълго време ролята на витамин D беше свързвана предимно с обмяната на калция, фосфора и произтичащите от техния недостиг заболявания – рахит, остеопороза, костни счупвания. Натрупващи се изследвания от последните години показват значителното въздействие, което има витамин D върху човешкия организъм. Само за 2012 г. специализираната търсачка за научни медицински издания показва над 3500 статии в тази област.
Вече се предполага, че недостигът на витамин D е свързан с увеличен риск от атеросклероза, инфаркт, инсулт, рак, диабет, кожни, автоимунни заболявания, депресия, болест на Алцхаймер и др.
Учени от Копенхагенския университет посочват, че витамин D играе решаваща роля за активиране способността на имунната система да разпознава и унищожава патогените – вируси и бактерии.
Проф. Карстен Гайслер е открил, че когато бели кръвни клетки, известни като Т-клетки, се срещнат с нападателя, те разпростират своите “антени” (витамин D рецептори) да търсят витамин D. Това означава, че тези Т-клетки трябва да разполагат с витамин D, в противен случай активацията на клетките спира. Ако Т-клетките не намерят достатъчно количество витамин D в кръвта, те дори не започват да се мобилизират.
Друг механизъм, чрез който витамин D увеличава устойчивостта ни на заболявания, е чрез повишаване на производството на вещества в организма, наречени антимикробни пептиди. Това са нашите естествени, широкоспектърни антибиотици срещу различни видове бактерии, вируси, гъбички. Същевременно витамин D намалява възпалението, причинено от бактериална или вирусна инфекция. Като резултат температурата на тялото не се повишава толкова много и бронхиалното дърво се уврежда по-малко. Това прави по-трудно развитието на бронхопневмония.
Какво представлява витамин D?
По своята същност е изключително мощен хормон, който се произвежда в кожата на човека под въздействието на слънчевата светлина или по-точно на UVB (280-315 nm) – ултравиолетовите В лъчи. Тази форма на витамин D е все още неактивна и е необходимо да се премине през още две преработки в черния дроб и бъбреците, за да се появи в кръвта в активната форма 1,25-(ОН)2-витамин D (калцитриол).
Най-добрият начин за получаване на този витамин както виждаме е съвсем лесен – излагане на слънце, за 10-20 минути, няколко пъти на седмица през летните месеци, което е напълно достатъчно за образуването на необходимото количество.
Според д-р Джон Канел, основател на организация, която е превърнала в свой научен интерес витамин D, под действието на слънчевата светлина в кожата се произвежда не само витамин D, но и още 9 вещества с подобна структура, за които медицината в момента не знае нищо.
Предимство на набавянето на витамин D по естествен път е това, че не може да се стигне до предозиране. Поради множеството фактори, влияещи на резултата, не може да бъдат дадени точни указания по колко време е достатъчно да “събираме” витамина. Трябва да вземем предвид мястото, на което се намираме - отдалечеността ни от екватора, годишния сезон, дали има облаци и замърсяване на атмосферата, или небето е чисто, както и по кое време на деня е.
За практически ориентир дали UVB лъчите, които са ни необходими, достигат до нас пълноценно, можем да използваме дължината на собствената си сянка. Ако тя е по-къса от ръста ни, както е през летните месеци от 10 до 16 часа, ние произвеждаме витамин D.
Ако сянката ни е по-дълга от ръста, най-вероятно не образуваме витамина. Влияе и цветът на кожата. Хората с по-тъмен тен се нуждаят от по-продължителен престой на слънце, за да постигнат желания ефект.
От друга страна, нуждите от витамин D не са еднакви за всички хора -колкото по-високо е телесното тегло, толкова по-големи са потребностите. Може ли да сме изложени много време на слънце и въпреки това да имаме ниски нива на витамин D? Звучи странно, но това може да ни се случи, ако слънчевите лъчи достигат до нас непряко, а през стъклото на стаята или автомобила. Важно е да знаем, че нямаме полза от тези лъчи, тъй като UVB лъчите се филтрират и отразяват от стъклото, а до нас достигат UVA – ултравиолетовите А лъчи, които са с по-голяма проникваща сила. В миналото смятани за безвредни, днес се знае, че UVA лъчите повишават оксидативния стрес на кожата и ускоряват стареенето.
Логично е да се предположи, че в слънчева България има много малко хора, страдащи от недостиг на витамин D. Действителността обаче е друга. Резултатите от национално представително проучване, проведено през януари 2012 г., че са над 76% от българите имат дефицит на витамин D. Като сред населението в градовете проблемът се установява
средно 2 пъти по-често, отколкото между живеещите на село. Подобни са резултатите и от изследванията на хора в Европейския съюз и САЩ.
Какъв е изводът? Ние не се възползваме и от слънчевата светлина, която се доставя абсолютно безплатно, а живеем като съвременни пещерни хора, които се движат в затворения кръг на апартамента, автомобила, офиса и магазина. Само от нас зависи дали ще направим крачка в правилната посока, за да излезем след природата, или ще останем пред монитора на компютъра в почивните си дни. Вече знаем, че има още една причина да го направим.
Д-р Рафаел Хачикян
Коментари