Честотата на профилактичната мастектомия (както медицината нарича хирургическото отстраняване на гърдата) у нас нарства, също както в редица страни по света. Извършва се, за да се предпазят от рак жени в доказан риск от карцином. Прави се от екип онколози и пластични хирурзи. Това обясни за “24 часа” доц. Елена Александрова, шеф на отделението “Мамология и реконструктивна хирургия” в Онкологията.
Според онкохирурга българката е вече много информирана за възможностите рискът от мутиралите гени да бъде сведен почти до нула чрез метода, избран и от Анжелина Джоли. Ако имплантите на фимално обременените, за които има вероятност да заболеят от рак на гърдата, се поемаха от здравната каса, повече жени биха се подложили на такава доказана профилактика, смята доц. Александрова.
При операцията през сравнително малък разрез се отстранявата всичко, с изключение на около 1-сантиметров слой подкожна тъкан. Веднага след или на по-късен етап в това освободеното място се влагат имплантите. Жената запазва непокътнат външния вид на тялото си с изключение на малки белези от склпела. Но с напредването на възможностите на пластичната хирургия може да са и незабележими.
В България не се прави скрининг и не се знае колко жени са изложени на опасноста от този карцином. Пациентките са над 46 хиляди, като всяка година се откриват поне 3600 нови болни. Сред тях има и българки под 30 години, дори момичета студентки.
Между основните фактори за заболяването е наследствено предразположение, заложено от генни мутации.
Често оперираните болни след 15-20 години отново развиват заболяване в същата или другата гърда. Затова в концепцията на модерната онкология е залегнало профилактичното отстраняване на жлезния паренхим и заместването му с импланти. Но у нас те не се поемат от здравната каса и не всяка жена е в състояние да си ги плати, обясни доц. Александрова. Според нея това трябва да е държавна грижа. Тя от десетилетия оперира рак на гърдата в СБАЛ по онкология в София и е свидел колко болезнено изживяват жените видимата липса на гърдата. В екип с пластични хирурзи обаче правят и реконструкциите, след които външно не личи, че тъканите са отстранени.
Националният консултант по пластична хирургия доц. Роман Романски обясни, че цените варират според вида и фирмите производителки, но не са под 1000 лв. за всяка гърда.
Отделно жените, които подозират, че са в риск, защото имат майки, баби, сестри, братовчедки с рак на гърдата, трябва да си платят и изследване в специализирана лаборатория, за да се види дали носят рисковите гени.
Коментари