На читателския въпрос отговаря проф. Георги Михайлов, национален консултант по клинична хематология

Много често при рязката промяна на хранителния режим, свързана с желанието за драстично намаляване на теглото, се достига до бързо натрупване на дефицит на различни важни за нормалното функциониране на организма вещества - най-често белтъчини и микроелементи.
Нерядък при такива случаи е и дефицитът на желязо, който може да доведе след себе си до появата на така наречената желязодефицитна анемия.

При всяко съмнение за отклонение на кръвните показатели, както е цитираното, пациентът трябва да се посъветва с личния си лекар за необходимостта от евентуална консултация с хематолог.

Трябва да се има предвид също така, че отклоненията в нивото на хемоглобина може да последва и редица други заболявания в областта на гастроентерологията, гинекологията, ревматологията, нефрологията, онкологията и др.

Всеки един показател от кръвната картина следва да се интерпретира в контекста на всички останали лабораторни и евентуални клинични белези на разстройство на организма.
Трябва също така да се има предвид, че референтните стойности (гранични) на различните лаборатории са различни и затова понякога е необходима справка, а даже и повторно изследване.