На читателския въпрос отговаря д-р София Ангелова, главен асистент в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести "Св. София"

Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), т.нар. болест на пушачите, е често срещана, предотвратима и лечима, характеризираща се с постоянно ограничение на въздушния поток. Това обикновено е прогресивно и свързано с усилен възпалителен отговор в дихателните пътища и белия дроб спрямо вредни частици и газове. Влошаване на състоянието (екзацербация) и придружаващите болести допринасят за цялостната тежест на болестта при всеки отделен пациент.

ХОББ възниква и се развива под въздействие на комплекс от причини: тютюнопушене, замърсен въздух от автомобилите и горене на твърдо гориво, професионални фактори, генетични фактори и др. Нови изследвания показват генотоксичността на тютюневия дим и неговата роля в ускоряване процеса на стареене на човешкия организъм. Тютюневият дим предизвиква не само остро увреждане на белодробната тъкан, но се явява непосредствена причина за развитие на хроничен възпалителен процес на дихателните пътища, резултат от който е бавното, но прогресивно намаляване на функцията на белия дроб.

В редица научни изледвания се доказва, че пасивното пушене помага за развитието на ХОББ и води до чести влошавания при болни с доказана ХОББ. Изследвания в Гърция и в САЩ показват, че рискът за развитие на ХОББ зависи от продължителността от излагане на вторичен дим. Проведено в Германия изследване показва, че рискът за развитие на хроничен бронхит е 1.9 пъти по-висок при излагане на вторичен дим на работното място. Ако продължителността на излагане е не по-малко от 8 часа, рискът се повишава три пъти.

Обширно изследване, обхващащо страните на Европейския съюз с участие на 19 000 участници, показва, че пасивното пушене в ранна възраст повишава риска от развитие на ХОББ, като степента на снижаване на белодробната функция зависи от това дали единия или двамата родители пушат. Ако един от родителите е пушил, рискът се повишава с 8%, ако и двамата са пушили, рискът нараства с 24%. Ранното въздействие на пушенето на родителите може да повлияе върху развитието на дихателната система на децата и да предразполага към респираторни симптоми и развитие на ХОББ.

Клиничните прояви на ХОББ, възникващи под въздействие на тютюневия дим, имат различнен характер. Първият клиничен тип се характеризира с наличие на емфизем (емфиземен тип) и фенотипно се отличава с редуцирано тегло, хипотрофия на мускулите поради влошеното оросяване на тъканите с кислород и свръхраздуване на белия дроб с въздух, който не може да бъде издишан напълно поради ниската еластичност на белодробната тъкан. Вторият тип клинично се проявява с кашлица, храчки, посиняване (цианоза).

ХОББ е социалнозначимо заболяване. Тютюнопушенето влошава качеството на живот на пушачите с ХОББ. Трайните промени в областта на бронхите (ремоделиране на бронхите) под въздействие на тютюневия дим водят до развитие на дихателна недостатъчност, което изисква постоянно кислородолечение в по-късните стадии на заболяването. Болните с ХОББ имат и придружаващи заболявания, една част от които са предизвикани също от тютюнопушенето, което налага прием допълнително на медикаменти и води до по-често влошаване на състоянието. Всичко това налага по-рано преустановяване на работа и пенсиониране по болест.

Болните в трети и четвърти стадий на ХОББ, които не могат да се обслужват сами, се нуждаят от помощ, което ангажира или член от семейството, или заплащане на асистент, което обременява финансово семействата. Изключително важно е да се запомни, че тютюневият дим е основна причина за влошаване на състоянието на болните с ХОББ и развитие на тежките форми на болестта. Ако се преустанови тютюнопушенето и се приемат редовно инхалаторните препарати, препоръчани от специалистите по белодробни болести, може да се стационира заболяването и да се подобри качеството на живот на пациентите с ХОББ.