Краят на юли, които народната метеорология смята за най-топлите дни в година и нарича горещници, ще оправдае името си и тази година. Синоптиците очакват дори на сянка живакът да се качва над 35 градуса. А електроцентралите се готвят за удвоено потребление на ток заради климатиците. Но ако искаме да спестим енергия или пари от джоба си, можем да се охладим и без машината - икономично и с елементарни техники.

1. Не се разголвайте! Вашият инстинкт може да подсказва да откриете възможно най-голяма част от тялото си, но всъщност е по-добре да се носят дълги, свободни дрехи от естествени влакна като памук и лен. Принципът е стар, колкото и самото време. От една страна, при движението ни широките дрехи създават бриз около тялото. От друга, не позволяват на потта веднага да се изпари от кожата и така удължават процеса на охлаждане. Синтетичните тъкани имат много по-плътна структура и създават нещо като запарващ скафандър, в който горещината става непоносима.

2. Избягвайте тъмните тоалети. Леките светли материи отразяват слънчевите лъчи повече от черните, кафявите, сините, които поглъщат толкова топлина, колкото могат да поберат на молекулярно ниво. Бяло, бежово и светли пастелни цветове са най-добрите нюанси за лятото.

3. Сложете за през нощта дрехите в плик във фризера - с тях ще започнете деня в прохлада, макар и за половин час. Ако имате бебе - то също ще се зарадва на охладен памперс според популярен сред австралийките съвет.

4. Със защита отгоре - ако избегнете "кипване" на главата, щадите и цялото тяло
Винаги носете светла шапка с голяма периферия, когато излизате на слънце.

5. Колкото повече тялото се загрява, толкова повече пот отделя, затова е много важно "разходът" на вода да се компенсира с поне същия внос на течности. Те ще ви помогнат охлаждането да продължи и едновременно с това организмът да поддържа жизнените си функции. Избягвайте алкохола, защото той силно дехидратира тялото. Такъв ефект имат и напитки с кофеин като кафе и кока-кола. Заменете ги с чай от мента, лайка,
листа на глухарче. Пийте вода - поне по 30 мл на килограм тегло за деня.

6. Овлажнявайте кожата си, мийте се често и не се бършете - при изпарението на водата ще се чувствате по-прохладно. Ако не ви се вярва, спомнете си как косъмчетата ви настръхват от "студ" не в морето, а когато вече сте излезли на плажа и съхнете.

7. Течаща студена вода или кубчета лед върху китките ще свали с няколко градуса топлината не само от мястото (непременно ледът да е в кърпа - не се слага директно на кожата, за да не получите изгаряне!), но ще освежи и преминаващата през вените кръв. Много охлаждаща смес ще получите, ако комбинирате в здрав полиетиленов плик алкохол и вода 1:1 и добре завързан, го сложите във фризера. Няма да замръзне, но ще е много, много, много студена - нещо като лигав лед. При нужда пликът може да се поставя за кратко (Не забравяйте, през кърпа! Иначе рискувате изгаряне!) над вените - охлажда невероятно. (Колкото повече вода добавяте към сместа, толкова по-кашава става тя. Така е, защото водата замръзва, докато алкохолът остава течност и ледените кристали са тези, които придават специфичната консистенция.)

8. Прималява ви от жегата в стаята? Ако имате 15 минути за отдих, прекарайте ги седнали на пода. Горещият въздух се издига, така че, ако трябва да се охладите бързо, може дори да легнете долу. В случай че през нощта горещината ви пречи да спите, сложете матрака направо на пода. А ако можете да спите на твърдо, използвайте за дюшек бамбуковата рогозка за плаж - тя държи още по-прохладно, защото позволява на въздуха да циркулира. По подобен начин ще се представи и "седалка" на колата от дървени топчета. Не се колебайте дали да я използвате.

9. За намаляване на стреса от екстремните условия дишайте дълбоко - по невробиологичен път помага да не се загряваме допълнително. Има и охлаждаща йога техника, при която бавно се вдишва през устата и се издишва през носа.

10. Импулсивно ръкомахаме пред лицето си, когато ни е топло. Не си "вейте" с ръце-след миг освежаване ще ви загрее отвътре от вложената енергия. За импровизирано ветрило използвайте твърд лист хартия или нещо друго гъвкаво с голяма площ, за да създадете вентилация, без да правите големи усилия.

11. Друг трик е да сложите пред вас ледени кубчета. Срещата на топлия дъх и студения въздух ще поражда свеж полъх.

12. Дръжте през деня прозорците затворени и със спуснати завеси и щори, за да не пускате слънцето да топли помещенията.

След залез създайте аеродинамичен тунел. Циркулацията на въздуха е толкова важна, колкото и охлаждането му. Ако кварталът е спокоен, нощем отваряйте прозорците и вратите, за да става течение.

13. И обикновен  вентилатор може да имитира климатик, но е по-евтино.

Наредете бутилки със студена вода или съдове с лед и насочете включения вентилатор към тях да ги обдухва. Подобен ефект ще има и да прострете влажна кърпа на пътя на въздушната струя.

14. В горещините яжте начесто, но по малко.

Колкото по-щедра е порцията, толкова повече метаболитна топлина създава тялото при разграждането и до енергия.

15. Сведете до минимум храни с много протеини и мазнини - при усвояването им също се изисква повече енергия и съответно се увеличава загряването отвътре.

16. Избирайте  пикантни и люти ястия. Те помага за охлаждането
на тялото, защото предизвикват изпотяване. Не е случайно, че някои от най-горещите точки по света имат подчертано пикантни национални кухни.

17. В пека  отложете спорта, чистенето, готвенето, работата в градината - ще повишат телесната ви температура допълнително.

18. За фурната и котлона - ясно, но не включвайте и миялнята, пералнята, прахосмукачката. В състояние са да повишат температурата в стаята с около 5 градуса. Не се изкушавайте обаче да заседнете пред телевизора, ако е от тези, които "греят". Повечето електрически обекти отдават топлина, така че в прекалено горещи вечери може би е оправдано да се лишите временно дори от компютъра и полилея с много на брой крушки с нажежаема жичка.

19. Изглежда съблазнително, но пропуснете студената
вечерна баня.

Вземете хладка вана или душ - тялото ви ще генерира топлина, за да компенсира по-късно и да се почувствате по-прохладно.

20. Охлаждайте леглото с  "грейката", напълнена с ледена вода и я слагайте от време на време на глезените и в свивката на коленете. Ако във водата пуснете и парченца лед, дълго време водата ще поддържа температура около 4 градуса. Продават се и специални пликове с гел за охлаждане, които дълго се задържат студени - разположете ги край тялото си.

21. В социалните мрежи се препоръчва и по-радикална мярка, но трябва да се ползва внимателно, за да не създаде повече проблеми от тези, които ще реши. Обещава усещане за прохлада като в близост до планински водопад. Как се постига? Току-що изпрано или намокрено одеяло се пуска в пералнята за центрофугиране на високи обороти до полусухо. Слага се  сгънато в плик във фризера за час и става студена завивка, която не се ползва директно, а върху дебел чаршаф или тънко памучно одеяло - за да няма пряк контакт с кожата и риск от шоково охлаждане. И не се оставя за цяла нощ, естествено, а до чувството за приятно разххлаждане.

22. Не е за подценяване и "откритието", че в горещините  най-приятно е  в моловете.

Оказва се, че съветът не е само обмяна на опит сред българските пенсионери. А е сред другите изброени от "Мирър" идеи за оцеляване в горещините, които това лято измъчват цяла Америка. Не е непременно въпрос на социално неравенство, може би и бездруго ви предстои пазаруване, организирайте го в горещия почивен ден. Хем ще изпълните задачите си, хем ще се възползвате от предразполагащото гостоприемство на температурата.

23. Друг вариант е да си организирате  екскурзия или пикник
под сенките край река или водопад Пълните хладилната чанта с плодове и вода, тръгвате рано, за да изпреварите големия пек, и използвате всички разхлаждащи техники, за които се сещате. Дори да сте скептични, изпробвайте и как работи съветът на психолозите в горещината да си представяме зимни картини. Според учените това е съвсем реалистичен начин мозъкът да намали усещането за прегряване.