Евстахиевата тръба представлява предно-долната част на средното ухо и го свързва с носоглътката. При възрастни има дължина 35 мм, а при децата е къса - 15-20 мм, и по-широка, защото хрущялната част не е достатъчно развита.
Костната част е продължение на тъпанчевата кухина, нарича се протимпанум и е покрита с ресничести клетки и серозни жлези. Евстахиевата тръба е примитивно образувание, но има 3 важни функции.
Първата е вентилаторна - поддържа еднакво въздушно налягане от двете страни на тъпанчето и то стои опънато и отговаря на името си (тъпан). Втората е дренажна. Слузта от средното ухо чрез ресничести клетки се изтласква към носоглътката. Движението е еднопосочно. Третата функция е защитна - пречи на увреждащи елементи от носоглътката да попаднат в средното ухо, но в кърмаческа възраст това може да се случи поради т.нар. зеене на тръбата.
Хроничното възпаление на евстахиевата тръба не води до оглушаване, но може трайно да намали слуха. Увреждането настъпва най-често в детска възраст (до 5-6 години), при алергични деца, при които се уголемява аденоидната вегетация (третата сливица) и се повишава секрецията на жлезите в протимпанума. Натрупва се слуз, от която слухът намалява. Няма болки.
Ако се усложни с прибавяне на вирусна или бактериална инфекция и се развие гноен отит, тогава се появяват болки.
Ако обаче това усложнение липсва, слузта в евстахиевата тръба и тъпанчевата кухина отделя ензими, които смилат тъпанчето отвътре и след 1-2 г. са налице перфорация и хроничен гноен отит. Може да не се стигне до пробив на тъпанчето, а то да изтънее, да хлътне между слуховите костици, да се срасне с тях и да образува т.нар. ретракционен джоб или атхезивен среден отит.
Той често се среща при възрастни и се свързва с хронично възпаление на евстахиевата тръба. Обикновено тръбата е здрава от десетилетия, но атхезивният среден отит се проявява като последствие от детството. Това най-често се установява при реконструкция в средното ухо или преглед.
Много пациенти не приемат възможността, че става дума за остатъчно състояние от детската възраст, под предлог че сега са установили, че недочуват. Една от причините е, че с възрастта слухът постепенно намалява и като си го имал в по-малко количество, по-бързо усещаш намалението. Друга причина е, че тези хора са продължили да страдат през годините от алергични хреми, образували са се още сраствания и в даден момент наличният слух се оказва недостатъчен.
Хроничното възпаление на евстахиевата тръба е приоритет на детската възраст и постепенно преминава с израстването и правилното оформяне на черепа. Могат да останат изменения в ушите, които оказват влияние на слуха през останалата част от живота.
Коментари