Онкологичните заболявания са важен социалнозначим проблем и е естествено вниманието на обществото да е насочено към всяко ново съобщение за успехи в лечението им. Но винаги трябва да се има предвид обстоятелството, че онкологичните заболявания са много хетерогенна група и включват заболявания с различни характеристики на еволюция. Общото при всички тях е неконтролираното размножаване. Анализирайки от тази гледна точка, става ясно защо са налице толкова много и различни по своята същност методи за лечение на тези заболявания.
Хипертермията е отдавна познат метод, но, за съжаление, не се е утвърдил като стандарт за лекуване на онкологичните заболявания, така както е с оперативното, лъчевото и лекарственото лечение. В част от проведените клинични проучвания в световен мащаб се доказва, че прилагането на хипертермия преди лъче- или химиотерапия повишава ефективността им, но не променя преживяемостта. Въпреки това, като всеки нестандартен метод за лечение, той има своето място при строго определени показания, тъй като има и своите странични неблагоприятни реакции, а също така и принципни недостатъци.
Трудно е да се постигне еднаква температура във всяка една зона на човешкото тяло. Затова освен целотелесната хипертермия се прилага по различни начини и локална. Сегашните усилия на учените изследователи са насочени най-вече към прилагането на локална хипертермия конкретно само в тумора.
По този начин не се увреждат останалите тъкани. Най-новите разработки са свързани с имплантирането на специални частици в самия тумор, които след това дистанционно се активират и повишават температурата си до точно определена стойност. Но това е въпрос на бъдещето.
В момента в България се прилагат два метода за локална хипертермия. Първият използва високоенергийни радиолъчи и се нарича радиочестотна термоаблация. Под ултразвуков или компютърно-томографски контрол в центъра на тумора се поставя специален високочестотен излъчвател и се предизвиква термоаблация на клетките. Този метод от години е доказал своето място при лечението на метастази или първичен тумор в черния дроб с големина до 2 сантиметра. От няколко години у нас започна да се прилага и лечение с високоинтензивен фокусиран ултразвук (HIFU), но той е по-ефективен при някои доброкачествени заболявания.
Надявам се, че с развитието на науката и натрупването на достатъчно опит хипертермията ще се включи като рутинна практика в терапията на онкологичните заболявания.
Коментари