Началото на остеопорозата е безсимптомно, тихо и подмолно. Това е част от обяснението защо е едно от най-често срещаните заболявания. (Представлява заболяване на скелета, което прави костите порести. ) От нея са уязвими предимно жените в менопауза, над 50-годишна възраст.

В глобален мащаб остеопорозата е на трето място по честота след сърдечносъдовите
и онкологичните заболявания. Тенденцията е до 2020 г. тя да заеме второ или дори първо място. Една от основните причини за тази мрачна прогноза е, че по-голямата част от хората не ходят на профилактични прегледи и отиват на лекар едва когато се появи болката от фрактури и проблемът стане нетърпим. Те не си дават сметка, че тези заболявания могат да доведат до инвалидизация и да причинят още много други страдания. Когато състоянието не се наблюдава, се стига до твърде неприятни последици - счупване или инвалидизиране в резултат на нелекувана остеопороза, предупреждава д-р Любомир Маринчев, дм, началник на отделението по ревматология в столичната болница "Софиямед".

Профилактиката, навременното лечение от специалист, правилният начин на хранене и физическа активност са водещи предпоставки за превенция и успешна терапия на това заболяване, напомня специалистът.

Съществуват първична и вторична остеопороза. Самото заболяване представлява намалена костна плътност, в резултат на което се променя качеството на костта и костите стават лесно чупливи. Първичната остеопороза бива постменопаузална - засяга жените в менопауза, сенилна тип 2 - от нея страдат хората над 65-70 години, и идиопатична (ювенилна) - тя засяга лицата в активна възраст, под 40-45 години.

Вторичната остеопороза възниква при заболявания. След тях са повишена функция на щитовидната жлеза (тиротоксикоза), инсулинозависим захарен диабет, чернодробна, или бъбречна недостатъчност, лечение с кортикостероиди, противогърчови препарати или хипнотици (сънотворни).

Урбанизацията и съвременният начин на живот, при които много хора прекарват светлата част от деня на закрито, лишават организма от витамин D. А човек трябва да приема достатъчно витамин D и калций с храната или чрез слънцето, съветва специалистът. Според него обаче не трябва да се прекалява и с висок белтъчен прием и особено с месо поради подкиселяването на урината и свързаната с това повишена загуба на калций.

Злоупотребата с алкохол, кофеин (кафе и някои енергийни напитки) и тютюнопушенето също са предпоставки за развитието на тази болест.

Трябва да се обърне и специално внимание на физическата активност. Тя има благоприятен ефект върху структурата на костите и тяхната сила, както и върху мускулната сила и двигателната способност. Използването на спортни уреди и пригодени програми за физическа активност са ключов елемент при възрастните хора.
Физическите упражнения през пубертета са полезни за развитието на здрави кости. При всички възрастови групи динамичните упражнения и спортове са по-ефикасни, отколкото упражненията за сила и издръжливост. И при мъжете, и при жените прекалена физическа активност, като бягане на дълги разстояния например, може да бъде вредна, обяснява д-р Маринчев.

Смята се, че остеопорозата е заболяване на женския пол и мъжете са недосагаеми, но много от тях също страдат от остеопораза. Особено уязвими са тези, които имат заболяване на ендокринните органи, например хипогонадизъм, т.е. понижена функция на половите жлези. Страдащите от възпалителни ставни заболявания, като ревматоиден артрит или болест на Бехтерев, също може да развиват вторична остеопороза.
В отделението по ревматология на "Софиямед" специалистите анкетират пациентите за рискови фактори за остеопороза, за преживени счупвания и заболявания и прилаганите им терапии. Съветват ги и каква профилактика да започнат срещу евентуално заболяване и каква терапия ще е ефективна при вече започнали процеси.
За повече информация болница "Софиямед" предоставя национален телефон 0700 89 089 и www.hospitalsofiamed.bg