Родители, които дисциплинират тийнейджъра с крясъщи и обиди, са опасни за неговото здраве съизмеримо с тези, които пляскат децата си, предупредиха психолози от Питсбъргския университет.
Освен това викането се оказало напълно неефективно за справяне с поведенческите проблеми на подрастващите. Резултатът от проявената от майката или бащата вербална агресия бил в едни случаи ярост и агресия, в другие - затваряне и депресия. Как точно ще се прояви болката от словесния пердах зависи от темперамента и миналия опит на детето, но във всички случаи от това страда здравето му, предупреждават учените. Те нареждат и обидните прякори сред инструментите на "боя". Без изключение всички подрастващи реагират на такова отношение с психосоматични реакции. При по-чувствителните напрежението водело и хормонален дисбаланс.
Повечето родители подозират, че навикването не е работещ метод за възпитание, но 99% от участниците в изследванвето съобщават, че го използват. По спецална скала за емоционалната болка били проследени реакциите на децата, анкетирани на същата тема. Тийнейджърите, които изпадали в силен дискомфорт само при спомена за обидното отношение, се оказвали с най-голяма склонност към агресия и лъжи, боледували по-често и то не само в емоционален план. Тенденцията не се различавала съществено според социалния статус на семействата. Разликите се проявявали в зависимост от възрастта на децата. По-малките регирали на обидите по-често със скрит гняв, а батковиците и каките - с демонстративна агресия.
Коментари